Blog

Zbavte sa porúch spánku raz a navždy. Aké sú príčiny a možné riešenia?

Poruchy spánku ovplyvňujú život negatívnym smerom. Kým na jednej strane nespavosť v noci znižuje našu efektivitu počas dňa a negatívne vplýva na celý náš organizmus, hypersomnia, o ktorej počuť menej, dokáže napáchať tiež riadne škody. Týka sa vás jedna zo spomenutých porúch spánku? V tom prípade čítajte ďalej.  

V článku sa dozviete o rôznych príčinách nespavosti a ostatných porúch spánku. Zároveň sa pozrieme aj na to, akými možnými spôsobmi, vrátane prírodnej cesty ako doplniť melatonín, ich možno vyriešiť.

Poruchy spánku: Nespavosť v noci verzus hypersomnia 

Poruchy spánku sú odchýlky od normálu. Ovplyvňujú to, ako dobre a pokojne spíme najmä v noci. Kvalitný spánok je kľúčový pre naše zdravie a normálne fungovanie organizmu. Prečo? 

Kvalitný spánok: Ako dlho by sme mali spať?

Počas spánku sa naše telo a mozog regenerujú, konsoliduje sa pamäťové centrum a navyše sa dobíjajú naše baterky, aby sme mohli plnohodnotne fungovať počas najbližšieho dňa. Spánok totiž pomáha pri raste a oprave svalovej hmoty, reguluje hladinu hormónov do optimálneho stavu a udržuje látkovú premenu v našom tele na úrovni, ktorá je potrebná pre zdravý vývin. Spánok a jeho množstvo majú navyše vplyv na našu psychiku. Náladu, depresie, stavy úzkosti a celkové duševné zdravie. Vďaka tomu, že sme dobre vyspatí je navyše v strehu naša pozornosť a koncentrácia na každodenné úlohy, ktoré sa môžu kedykoľvek skomplikovať.

O tom, koľko by sme mali spať hovoria čísla nižšie. Dôležité je však podotknúť, že ide o orientačné čísla, ktoré môžu podliehať miernym odchýlkam. Pre predstavu, či je dĺžka vášho každodenného spánku postačujúca, však poslúžia.

 • Novorodenci (0 – 3 mesiace): 14 – 17 hodín denne,
 • Deti (4 mesiace – 2 roky ): 12 – 15 hodín denne,
 • Predškoláci (3 – 5 rokov): 10 – 13 hodín denne,
 • Školáci (6 – 13 rokov): 9 – 11 hodín denne, 
 • Teenageri (14 – 17 rokov): 8 – 10 hodín denne,
 • Dospelí (18 – 64 rokov): 7 – 9 hodín denne,
 • Seniori (65 rokov´a viac): 7 – 8 hodín denne.

Poruchy spánku sú však presne to, čo opakovane spôsobuje, že je tento čas oveľa kratší alebo, naopak, dlhší. Medzi dve hlavné poruchy sa radí nespavosť a jej proťajšok hypersomnia. 

Nespavosť v noci – ako sa prejavuje táto porucha spánku? 

Nespavosť v noci je najčastejšou poruchou spánku. Podľa štatistík ňou trpí až tretina populácie v celosvetovom meradla a na Slovensku dokonca až polovica dospelých. Zarážajúce? Nie, skôr pravdepodobné, že vy alebo váš partner patríte medzi nich. 

Ako viete, že trpíte nespavosťou? Prezradia to tieto príznaky:

Ťažkosti s večerným zaspávaním

Poznáte ten pocit, keď si ľahnete do postele unavení po celodennom kolotoči, privriete oči… A nič. Prejde pár minút, pol hodina a vy stále túžobne rátate ovečky. Aj napriek únave, vyčerpaniu a pokročilej nočnej hodine sa vám zaspať jednoducho nedarí.

Časté prebúdzanie sa v noci

Možno sa vám darí zaspať v momente, ako sa dostanete večer do vodorovnej polohy. Problém však môže byť inde. Ak sa počas noci často budíte a máte ťažkosti s opätovným zaspaním, aj to môže byť jedným z príznakov nespavosti v noci.

Ranné vtáča… 

… údajne ďalej doskáče. Nie však v prípade, ak ide o poruchu spánku, ktorej prejavom je príliš skoré prebúdzanie sa. Ak otvoríte oči na svitaní, ešte niekoľko hodín pred budíkom a nedarí sa vám ďalej zaspať, je to zrejme aj váš prípad.

Pocit nedostatočného spánku

Ten sa môže dostavovať aj v prípade, ak vám čas strávený spánkom v porovnaní s našou tabuľkou sedí, no i napriek tomu máte pocit, že by ste unavený, vyčerpaný a nemáte dostatok energie.

Aké sú príčiny nespavosti v noci? 

Nespavosť v noci môže spôsobovať jeden faktor alebo to môže byť ich kombinácia. Niekedy ide o krátkodobé vplyvy, ktoré však môžu prerásť v dlhodobý problém, ktorý vás oberá o kvalitný spánok a následne správne fungovanie celého organizmu. Je preto dôležité vedieť, čo je spúšťačom tejto poruchy spánku a následne hľadať riešenie na jej odstránenie, plus to najhlavnejšie – riešenie nespavosti ako dôsledku. Prečo teda v noci nespíte? 

Úzkosť a nespavosť zo stresu

Keď cítite úzkosť alebo ste v strese, vaše telo sa pripravuje na jednu z dvoch možností. Boj alebo rezignáciu. Na základe toho sa uvoľňujú hormóny kortizol a adrenalín, ktoré zapríčiňujú zvýšenú srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Výsledkom je nekvalitný spánok. 

Druhou možnosťou je, že stále premýšľate nad problémami a starosťami, inak povedané, ste kognitívne preťažený. Úzkosť a stres teda narúšajú prirodzený cyklus spánku. Ak sa k tomu pridajú aj fyzické príznaky úzkosti, ako je napríklad bolesť svalov, napätie v hrudníku a problémové dýchanie, výsledok môže byť prebúdzanie sa počas noci alebo ktorýkoľvek iný z prejavov nespavosti uvedených vyššie.

EDENPHARMA TIP: Vedeli ste, že nie je stres ako stres? Prečítajte si viac o oxidačnom strese, ktorý stojí za celým radom psychických porúch v našom článku na blogu.

Nedostatočný alebo žiaden spánkový režim 

Naše telo má rado režim. Ak chodíte spať a budíte sa v odlišných časových intervaloch, spánkový cyklus je narušený. To potom môže viesť k problémom so zaspávaním a celkovou kvalitou spánku.

Prostredie, v ktorom spíte

Nepriaznivé podmienky v miestnosti, kde spíte, ako napríklad prílišné svetlo, hluk alebo nevhodná teplota, môžu viesť k nespavosti. Ako by to malo vyzerať ideálne? Teplota v izbe by mala byť v rozmedzí medzi 18 – 22 °C. Aby ste dosiahli optimálnu tmu, pomôžu žalúzie alebo závesy, ktoré zabránia prílišnému svetlu napríklad pri východe slnka. 

Okrem toho je dôležité eliminovať svetlo zo zariadení, ako sú napríklad telefóny, počítače a iná elektronika, pretože toto svetlo môže negatívne ovplyvniť produkciu hormónu melatonínu, regulujúceho spánok. V miestnosti by malo byť ticho (bez akýchkoľvek rušivých faktorov) a ku kvalitnému spánku pomôže aj správny výber matraca, podliehajúci vašej váhe a osobným preferenciám.

Nezdravé spánkové návyky, lieky a stimulanty 

Ak je vaša spotreba kofeínu alebo alkoholu tesne pred spaním na hrane, nemôžete očakávať, že na podobné stimulanty bude váš organizmus reagovať uvoľnením potrebným pre dobrý spánok. Aj ťažké jedlo v neskorých nočných hodinách spôsobuje, že množstvo ľudí trpí poruchami spánku, no odhaliť príčinu sa im nedarí. Nespavosť môže byť ďalej zapríčinená aj liekmi (nezabudnite sa presvedčiť o nežiaducich účinkoch liekov, ktoré aktuálne užívate).

Zdravotné/psychické problémy a poruchy spánku 

Niektoré zdravotné problémy, ako sú napríklad bolesti, chronické ochorenia, problémy s dýchaním (alergie, astma…) alebo hormonálna nerovnováhy, môžu značne skomplikovať spánok. Napokon, komu by sa dobre spalo, ak má fyzickú nepohodu alebo ho dokonca trápia problémy psychického rázu (depresie, úzkosť a pod.)? 

Hypersomnia – čo je to a ako sa prejavuje táto porucha spánku? 

Aj nespavosť v noci má svoj opak. Hypersomnia je stav, ktorý charakterizuje nadmerná ospalosť. Ľudia trpiaci hypersomniou sa cítia často unavení, vyčerpaní a ospalí počas dňa. Dokonca aj keď majú dostatok spánku v noci.  Inak povedané táto porucha sa vyznačuje zvýšenou potrebou spánku. 

Aké sú jej obvyklé prejavy?

 • nadmerná spavosť,

 

  • extrémna ospalosť počas dňa ovplyvňujúca normálne fungovanie,

 

 • ťažkosti s pamäťou,

 

  • zvýšená únava a podráždenosť,

 

 • neschopnosť koncentrácie.

Príčiny hypersomnie. Čo všetko na nadmernú spavosť vplýva? 

Ak trpíte hypersomniou, môže byť príčina v niekoľkých faktoroch a podnetoch. Kým na jednej strane zohráva rolu životný štýl a celkový zdravotný stav, je tu aj niekoľko podnetov, ktoré súvisia s neurologickými a genetickými  príčinami. Tak napríklad:

Primárna hypersomnia 

Tento typ hypersomnie je obvykle spojený s genetickými faktormi. Ak máte nadmernu potrebu spať, ale zároveň netrpíte žiadnymi závažnými zdravotnými problémami a dodržiavate zásady pre kvalitný spánok, možno je to práve váš prípad.

Systematické narúšanie spánku 

Nedostatok kvalitného spánku, ktorý, naopak, súvisí s nespavosťou, vedie prirodzene k potrebe spánku počas dňa. Skôr, než teda začnete riešiť hypersomniu ako problém, zamyslite sa, či to nemôže byť dôsledok vašej nespavosti v noci.

Narkolepsia 

Ako sme spomenuli vyššie, za hypersomniou môže byť aj neurologická porucha. Príkladom je narkolepsia, ktorá spôsobuje nadmernú ospalosť počas dňa a môže byť sprevádzaná svalovou slabosťou alebo akútnymi úpadkami svalovej kontroly (kataplexia).

Depresia a iné psychiatrické poruchy 

Ak trpíte depresiou, môžete často pociťovať nadmernú únavu a dokonca až ospalosť počas dňa. Okrem depresií je tu ešte celá rada diagnóz (bipolárna porucha, schizofrénia), ktorých výsledkom môže byť práve nadmerná potreba spánku.

Chronická únava 

A napokon, kto povedal, že za prílišnou ospalosťou alebo potrebou spánku aj počas dňa nemôže byť niečo tak prozaické ako je chronická únava. Nadmerná fyzická alebo duševná únava, napríklad v dôsledku stresu, pracovnej vyčerpanosti alebo nie príliš zdravého životného štýlu, môže viesť k hypersomnii.

Čo pomáha na poruchy spánku ako nespavosť a hypersomnia? 

Ak máte pocit, že vám poruchy spánku už prerastá cez hlavu, je načase pohľadať riešenie. V niektorých prípadoch to ide výnimočne ľahko. Možno aj vy po prečítaní vyššie uvedených informácií odrazu zistíte, že stačí znížiť teplotu v miestnosti, zaradiť pravidelný pohyb, vylúčiť kávu o štvrtej alebo si vytvoriť pravidelný spánkový rituál. Inokedy si to vyžaduje aj zásah odborníka, liekov alebo doplnkov, vďaka ktorým sa konečne vyspíte 

Ako teda riešiť poruchy spánku?

Zmeňte svoj životný štýl 

To ja najčastejšie prvým krokom pri riešení porúch spánku. A často aj pomôže. Čo to znamená? Nastavte si pravidelný spánkový režim (od-do), obmedzte požívanie stimulantov (napr. kofeín, alkohol a pod.) pred spaním, nejedzte v neskorých nočných hodinách, dostatočne sa pohybujte a vytvorte si vhodné prostredie v miestnosti, kde spíte. 

Skonzultujte kognitívno-behaviorálnu terapiu 

Ak ste o nej ešte nepočuli, CBT (kognitívno-behaviorálna terapia) je forma terapie, ktorá veľmi úspešne lieči poruchy spánku. Táto metóda pomáha identifikovať a riešiť negatívne myšlienky a vzory prispievajúce k problémom so spánkom a zároveň vysvetľuje techniky na jeho zlepšenie.

Vyskúšajte relaxačné a uvoľňujúce techniky 

Všetky podobné techniky, ako je napríklad meditácia, hlboké dýchanie a relaxácia tela, môžu pomôcť zmierniť stres a úzkosť. Ak je práve stres dôvod, prečo nemôžete zaspať, odstránite tým vlastne príčinu a kvalitnému spánku v dostatočnom množstve nebude viac nič brániť. Veľmi prospešné sú napríklad hodiny jogového cvičenia prípadne iné aktivity uvoľňujúce telo aj myseľ. 

Lieky na spánok do odborníka 

V niektorých prípadoch môže ošetrujúci lekár siahnuť po liekoch na liečbu nespavosti. Treba si však uvedomiť, že akékoľvek lieky je potrebné konzultovať práve s odborníkom, pretože môžu mať vedľajšie účinky. Kým pre liečbu nespavosti doktori predpisujú utlmujúce lieky, pre niektoré formy hypersomnie sú to, naopak,  stimulanty na udržanie bdelosti počas dňa. 

Výživové doplnky na spánok 

Alternatívou liekov, ktorá však pri riešení porúch spánku určite stojí za vyskúšanie, je prírodná cesta vo forme výživových doplnkov. Významnú rolu pri tom zohráva hormón melatonín. Ten má kľúčovú úlohu pri regulácii spánku a bdelosti. Jednoducho signalizuje telu, kedy má začať procesy súvisiace so spánkom a kedy sa, naopak, prebudiť. Melatonín, v kombinácii s ďalšími rastlinnými extraktmi a vitamínmi zabezpečí pokojný, kvalitný a najmä dostatočný spánok a môže výrazne pomôcť pri riešení porúch spánku. 

melatonin

V Edenpharma vieme, ako dokážu poruchy spánku obmedziť normálne fungovanie počas dňa a nepriaznivo zasahovať do vášho psychického aj fyzického zdravotného stavu. Veríme, že vás informácie v tomto článku posunú bližšie k objaveniu príčiny nespavosti alebo hypersomnie a výsledkom bude váš lepší spánok.

Masť na hojenie rán: Ako na rýchle hojenie a účinnú dezinfekciu kože?

Hojenie rán môže byť zdĺhavý a pomerne nepríjemný proces. Dnes však už na trhu existuje mnoho pomocníkov, ktorí ho dokážu urýchliť a zároveň dezinfikovať kožu, vďaka čomu nevzniknú ďalšie komplikácie. Príkladom je účinná masť na hojenie rán, prípadne masť na odreniny. 

Mali ste nedávno zranenie, ktorého dôsledkom je nepekná rana s dlhým priebehom hojenia? Alebo ste radi o krok vpred a máte lekárničku zásobenú “pre každý prípad”? Čítajte ďalej, v nasledujúcom článku sa dozviete:

 • ako správne dezinfikovať kožu po poranení,
 • aké typy mastí na hojenie rán máte na výber,
 • ako účinkujú masti na na hojenie rán,
 • čo je to takzvané “vlhké hojenie” a aké má výhody.

Ako dezinfikovať kožu po zranení? 

Skôr, než si v základných krokoch povieme, ako postupovať pri dezinfekcii kože po poranení, je dôležite povedať prečo sa jej vôbec venovať. Základným dôvodom je, že nevydezinfikovaná koža môže spôsobiť komplikácie a prípadné infekcie. Je to totiž vstupná brána pre nečistoty, ale i baktérie a iné čiastočky z okolia. 

Rana sa môže neskôr zapáliť, infekcia postupovať ďalej v tele a spôsobiť až nepríjemné zápaly. Tie obvykle sprevádza bolesť, opuch či dokonca horúčka. Hnisavý zápal – absces je následne potrebné riešiť pod dohľadom lekára. Zároveň sa tak predlžuje hojenie rany a zvyšuje pravdepodobnosť permanentnej jazvy. V krajných prípadoch nemôžeme vylúčiť ani ohrozenie tetanom. 

Aké sú teda zásady dezinfekcie kože po poranení?

Rany sa dotýkajte s čistými rukami 

Skôr, než vôbec začnete pracovať s poranením, vždy si ruky dôkladne umyte. Ideálne mydlom a teplou vodou. Ak nemáte po ruke tieto možnosti, siahnite po inom dezinfekčnom prípravku. To eliminuje šírenie baktérií a prípadných neskorších infekcií.

Ranu chráňte a používajte sterilné rukavice/predmety 

Ak máte možnosť, použite sterilné rukavice a zabráňte tak kontaktu rany s pokožkou rúk, ktoré sú prenášačom rôznych nečistôt a ďalších zdrojov prípadnej infekcie. Väčšinou však platí, že sterilné rukavice po ruke nie sú, preto sa odporúča použiť napríklad čistú handričku, uterák alebo inú tkaninu.

Zastavte prípadné krvácanie 

Zistiť rozsah poranenia a krvácania je prvou z vecí, ktoré vás navedú k ďalším krokom. Ak z rany tečie krv, potrebujete ju zastaviť. Napríklad sterilnou gázou alebo vyššie spomenutou utierkou, ktorú natlačíte na poranenie. V prípade, ak je krvácanie masívnejšie a nedarí sa vám ho zastaviť, kontaktujte lekára alebo prvú pomoc. 

Vyčistite ranu 

Pri rôznych poraneniach a pádoch je prirodzené, že rana obsahuje nečistoty. Niekedy sú to drobné kamienky, inokedy piesok či iné cudzie telesá, ktoré musíte dostať preč. Na “hrubé” čistenie rany je vhodný fyziologický solný roztok alebo teplá čistá voda. Tie vám pomôžu odstrániť cudzie telesá z rany.

Dôležitá je dezinfekcia 

Čím dezinfikovať? To je otázka, ktorú vám pomôže vyriešiť napríklad alkoholový roztok alebo peroxid vodíka. Stačí ho naniesť na gázu a jemne prejsť cez okraje rany, nie priamo jej jadro, ktoré by ste dezinfekčným prostriedkom mohli podráždiť.

Opatrne prekryte ranu 

Použiť môžete dostupné prostriedky ako je napríklad sterilný obväz zložený do štvorca, gáza alebo iný typ obväzového materiálu. Platí však, že ranu neuťahujte (len jemne prekryte na zamedzenie kontaktu s nečistotami) , nakoľko je potrebné, aby sa zabezpečila cirkulácia vzduchu. Tá totiž urýchľuje hojenie.

Sledujte ranu a pozorujte zmeny 

Ak sa rozhodnete, že návšteva lekára nie je potrebná, nezabudnite poranenie pozorne sledovať. Dôležité je zamerať sa na prejavy ako opuchnutie, zvýšená telesná teplota, začervenanie, bolesť v oblasti rany a prípadné zahnisanie. To sú známky toho, že je prítomná aj infekcia. A tá si môže vyžiadať zásah antibiotikami.

Kedy použiť masť na hojenie rán a aké typy existujú? 

Masť na odreniny, krém alebo účinný gél na hojenie rán sa používajú vždy podľa povahy rany, odporučení lekára alebo lekárnika a čo sa týka jednotlivých značiek a produktov závisí od osobných preferencií každého z nás. 

Pre lepší prehľad môžeme zhrnúť situácie, kedy sa masť na hojenie rán odporúča použiť a kedy je naozaj nevyhnutná:

 • Drobné povrchové poranenia

Rany typu škrabanec, odrenina, menšie porezanie sa alebo popáleniny, ktoré nie sú závažné, si môžu, ale nemusia vyžiadať použitie masti na hojenie rán. Jej použitie však môžete zvážiť, ak je miesto poranenia často namáhané alebo sa vám zdá, že je hojenie zdĺhavé.

 • Rany, ktoré sú suché

Hojenie suchej rany je zdĺhavejšie. Navyše sa vytvára chrasta, ktorá po narušení spúšťa neustále nový proces hojenia. Preto je použitie masti na hojenie rán v prípade tých suchých rozhodne na mieste. 

 • Otvorené rany

Ak je vaša rana otvorená a narušené povrchové tkanivo, vhodnú masť alebo krém odporučí lekár. Vhodným výberom tak môže urýchliť obnovenie poškodeného tkaniva a rýchlejšie hojenie. 

 • Rany s infekciou

Poranenia, kde sa už dostala aj napriek vašej snahe infekcia, sú často preliečené antiseptickou masťou. Jej použitie je zamerané nielen na zabránenie šíreniu infekcie a jej potlačenie, ale výrazne vplýva aj na rýchlejšie hojenie rany.

Podľa toho, akú masť na hojenie rán si zvolíte, obsahuje konkrétny typ prípravku rôzne účinné zložky napomáhajúce ozdraveniu pokožky. Aby ste sa dopracovali k čo najrýchlejšiemu a najúčinnejšiemu riešeniu, hľadajte produkty s obsahom vazelíny alebo parafínového oleja. Tie pomáhajú vytvárať ochranný film brániaci ďalšej kontaminácii poranenia. Vďaka lanolínu je rana hydratovaná a tým je hojenie rýchlejšie (viď nižšie). Produkt môže ďalej obsahovať aj vitamíny (napríklad vitamín E) s antioxidačnými účinkami, zinok, ktorý napomáha obnove nového tkaniva a rôzne iné špecifické látky podľa typu krému/masti. 

Čo je vlhké hojenie rán? 

Vyššie sme už niekoľkokrát uviedli, že cesta, ako čo najrýchlejšie zahojiť ranu, vedie cez dostatočnú hydratáciu. K tomu sa viaže špecifická metóda – vlhké hojenie rán. Je v zásade odlišné od tradičného prístupu, ktorého základ je udržiavať ranu suchú. Napokon, možno si z detstva spomínate na okamihy, kedy ste si nechceli namočiť oškreté kolená po páde z bicykla. 

Základom vlhkého hojenia rán je udržiavanie rany v primerane vlhkom prostredí, ktoré je dôležité pre efektívnejšie zahojenie rany

Ako to funguje? 

Masť na hojenie rán udržiava vlhké prostredie 

A poranená pokožka sa regeneruje rýchlejšie práve vďaka optimálnej vlhkosti. Tak sa zabraňuje vytváraniu suchej “kôrky” a zároveň sa vytvárajú lepšie podmienky pre tok krvi priamo do rany. Vďaka tomu sú do poškodeného tkaniva dodávané potrebné živiny a zabezpečená rýchlejšia obnova.

Masť chráni ranu pre znečistením a infekciou 

Vytvorením bariéry medzi ranou a priamym vplyvom okolia sa zároveň stáva rana menej ohrozenejšou z pohľadu nečistôt a baktérií. Tenký film masti alebo vlhký obväz bráni prieniku mikroorganizmov a udržuje ranu sterilnejšiu.

S masťou svrbí rana menej 

Všetci poznáme nepríjemné svrbenie, keď sa rana hojí. Ako tomu predísť? Aj v tomto prípade pomôže účinná masť, ktorá navyše pomôže aj prípade bolesti rany.

Znižuje sa pravdepodobnosť vytvorenia jazvy 

Čím neinvazívnejšie a kratšie hojenie sa, tým je menší predpoklad, že sa vytvorí nevzhľadná jazva. Napokon, na pamiatku zranenia bohato postačia spomienky, všakže?

Tip na gél na hojenie rán: DebriEcaSan aquagel 

aquagel

Zaručeným pomocníkom na hojenie rán je DebriEcaSan aquagel. Funguje na báze vlhkého hojenia, preto je skvelé siahnuť po ňom kedykoľvek, ak máte pocit, že si to situácia vyžaduje. V rane udržuje nielen vlhké, ale i kyslé prostredie, ktoré bráni rozmnožovaniu sa škodlivých látok. Aké sú jeho výhody?

 • Urýchľuje hojenie, 
 • nedráždi pokožku, 
 • je vhodná aj pre deti a tehotné ženy, 
 • eliminuje nepríjemný zápach z rany, 
 • znižuje prípadnú bolestivosť, 
 • jednoducho sa používa, 
 • ničí mikróby, 
 • hydratuje a predchádza tvorbe chrasty. 

A to je hneď niekoľko pádnych dôvodov, prečo ho mať po ruke v lekárničke. Hoci platí, že prevencia a opatrnosť je vždy na mieste, zraneniam sa nevyhne nikto z nás. Ak však existuje spôsob, ako urýchliť hojenie rán, prečo ho nevyužiť? Veríme, že ste v našom článku načerpali dostatok informácií, ktoré vám pomôžu pri dezinfekcii a efektívnom hojení rán. 

Podpora imunity u detí. Ako na to?

Nad podporou imunity u detí sa zamýšľa takmer každý rodič menšieho dieťaťa. Obvykle v jesennom a jarnom období. Vedeli ste, že imunita je vlastne proces? Posilnenie imunity u detí je kľúčové, aby dieťa dokázalo odolávať náporu vírusov a baktérií s ktorým, najmä v kolektívoch, prichádza do kontaktu. Aj u vás už počuť smrkanie a upchatý nos mení hlas vašich potomkov na nepoznanie? V tom prípade čítajte ďalej. 

Dozviete sa:

 • ako vlastne funguje detská imunita, 
 • čo vplýva na imunitu detí, 
 • ako fungujú probiotiká na imunitu,
 • a ako na posilnenie imunity u detí.

Ako vlastne funguje a čo je to imunita?

Skôr, než sa pozrieme na posilnenie imunity u detí, bude kľúčové pochopiť čo vlastne imunita je a ako funguje. 

Čo je to imunita? 

Laicky povedané: Imunita je obranný systém nášho tela. Prirodzene nás chráni pred chorobami rôzneho typu. Pomocou obranných látok bojuje proti nepriateľom, ktorými sú baktérie, vírusy a iné škodlivé látky. V prvej línii tak stoja protilátky – na začiatok identifikujúce nepriateľa a napokon aj účinne pôsobiace v jeho eliminovaní. 

Ako funguje imunita u detí? 

Imunitný systém, dokonca už u detí, je veľmi komplexný a dynamický systém, ktorý chráni ich organizmus pred infekciami a chorobami. Aby ste si vedeli predstaviť, kde sa imunita berie, čo na ňu vplýva a aké procesy sa v rámci tejto obrany tela u každého z nás spúšťajú, zhrnuli sme to v niekoľkých bodoch.

Imunita pri narodení dieťaťa

Malé deti, novorodenci, majú sprvoti veľmi obmedzenú imunitu, pretože väčšinu svojich obranných mechanizmov čerpajú od matky. Najprv cez placentu a neskôr dojčením. Materské mlieko obsahuje unikátne protilátky, ktoré dieťa chránia. Hovoríme najmä o protilátkach IgA a IgG, ktoré pomáhajú bábätku v boji proti infekciám. Okrem toho má dojčenie aj iné výhody pre imunitný systém. Pomáha totiž v podpore rastu prospešných baktérií v čreve dieťaťa. Napokon, ešte ste nepočuli o tom, že imunita býva v čreve?

EDENPHARMA TIP: Dôležité látky, podobné tým v materskom mlieku, obsahuje kolostrum. Ide o živiny, ktoré sú bohatým zdrojom ďalších bioaktívnych látok ako sú imunoglobulíny (IgG, IgM, IgA) a podobne. 

kolostrum

Ako sa imunita vyvíja 

Postupom času sa imunitný systém dieťaťa vyvíja. A počas celého detstva a dospievania sa zdokonaľuje. V podstate podobne, ako vaše dieťa, naberá skúsenosti a učí sa. Je preto prirodzené, že sú deti náchylné na rôzne infekcie v odlišných fázach svojho života. Keď však dieťa prekoná infekciu alebo je očkované, jeho imunitný systém si presne pamätá konkrétne patogény. Vznikajú protilátky, ktoré rozpoznávajú a zneškodňujú patogény (baktérie, vírusy a parazity). Na základe toho dokáže vyprodukovať dostatočne rýchlu a silnú reakciu, ak s danými látkami príde dieťa opäť do kontaktu. Možno ste sa stretli s názvom pamäťová imunita.

Vplyvy na imunitu detí: Ako fungujú probiotiká na imunitu

Ak odhliadneme od faktu, že dojčenie dokázateľne vplýva na imunitu dieťaťa (niektoré mamičky z rôznych dôvodov nemôžu zabezpečiť materské mlieko pre svoje dieťa), je tu niekoľko ďalších dôležitých bodov, ktoré na imunitu detí vplývajú. 

Genetika a imunita 

Genetika hrá významnú úlohu na vplyv imunitného systému detí. Práve gény môžu rozhodnúť v tom, ako bude imunitný systém reagovať na infekcie a ako silný bude v boji proti nim. Niektoré deti tak majú genetické predispozície, ktoré môžu zvýšiť riziko ochorenia na určité druhy chorôb. Iné deti, naopak, práve vďaka dobrej genetickej výbave môžu byť “imunitne” vybavené lepšie. Platí tiež, že genetika vplýva na očkovanie a predispozície k alergiám alebo autoimunitným chorobám.

Očkovanie ako posilnenie imunity u detí 

Očkovaním sa do tela dieťaťa zavádzajú oslabené mikroorganizmov, ktoré spôsobujú konkrétne ochorenie. Tento krok stimuluje imunitný systém dieťaťa, ktorý začne vytvárať obranné protilátky a zároveň pamäťové bunky. Ako sme už vyššie uviedli, tie sú zodpovedné za to, aby ochorenie rozpoznali aj v budúcnosti. Tak v skutočnosti dieťa nemusí dané ochorenie prekonať, keďže je len mierne nasimulované. Vytvára sa tak kolektívna imunita, ktorá zamedzuje šíreniu určitých druhov chorôb neprieč populáciou. 

Dokáže strava podporiť imunitu u detí? 

Jednoznačne áno. Nie je preto jedno, čo deti jedia a naopak, aké zložky stravy im chýbajú. Celkovo by mali byť potraviny vyvážené a obsahovať dostatok dôležitých prvkov, ktoré vplývajú na posilnenie imunity u detí. Ktoré sú to?

Vitamíny a minerály 

Zdravá strava plná vitamínov (napríklad vitamín C, D a A) a minerálov (ako zinok a selén) je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému detí. Tieto živiny posilňujú obranné mechanizmy v organizme a to sa dokáže účinne brániť. Vitamíny pre deti by teda mali byť dopĺňané, ak nie sú v dostatočnej miere prijímané v strave.

Proteíny 

Proteíny sú stavebnými kameňmi protilátok, ktoré bojujú proti infekciám. Preto by detská strava mala obsahovať dostatok bielkovín. Vďaka nim dokáže organizmus vytvárať dostatočné množstvo obranných mechanizmov. 

Zdravé tuky 

Hoci sa to nezdá, aj tuky hraju v podpore imunity u detí významnú rolu. Avšak pozor, len tie zdravé – omega-3 mastné kyseliny. Nájdeme ich napríklad v rybách. Ich hlavným benefitom je, že majú protizápalový účinok, ktorý pomáha organizmus chrániť.

Antioxidanty 

Aj potraviny s vysokým obsahom antioxidantov sú kľúčové. Príkladom je čerstvá zelenina a ovocie, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a prispievajú k silnému imunitnému systému.

Ako vplývajú prebiotiká a probiotiká na imunitu? 

Prevažná časť imunitného systému sa nachádza v črevnej sliznici, ktorá je kvôli stravovaniu v priamom kontaktom s vonkajším prostredím a patogénmi. Do hry teda vstupujú probiotiká a prebiotiká. Čo to vlastne je? Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu prospešných baktérií v čreve, čím posilňujú imunitný systém a obraňujú telo pred chorobami. Prebiotiká sú látky, ktoré tieto prospešné baktérie vyživujú. To pomáha ich rastu a aktivite. Probiotiká, posilnené prebiotikami, následne zlepšuje celkové zdravie v čreve a zvyšujú obranyschopnosť organizmu.

EDENPHARMA TIP: Jedným z prospešných druhov probiotík sú laktobacily. Podporujú obranyschopnosť imunitného systému, znižujú rozsah zápalových procesov, zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín a chránia pred patogénmi.

laktobacily

Spánok a stres verzus imunita detí 

Dostatok kvalitného spánku je pre správne fungovanie imunity detí kľúčový. Práve počas hlbokého spánku sa uvoľňujú rôzne hormóny a proteíny, ktoré podporujú rast a opravu tkanív, vrátane buniek detského imunitného systému. Naopak, nedostatok spánku môže imunitný systém oslabiť a zvýšiť riziko infekcií. Pozor však aj na stres, ktorý si u našich detí často neuvedomujeme. Ak sú deti vystavené dlhodobému stresu, môžu byť náchylnejšie na ochorenia a ich priebeh je obvykle aj ťažší. Dostatok spánku a psychická pohoda sú preto dôležitým faktorom v podpore imunity u detí.

6 overených tipov, ako na podporu imunity u detí 

Aby sme neostali len u všeobecných poučiek, tu je niekoľko dôležitých čísel a odporúčaní, ktoré vám pomôžu posilniť imunitu u detí. Áno, vieme, že každé z nich je jedinečné a na jeho obranyschopnosť vplýva čiastočne odlišný balíček faktorov a taktiež jedinečná predispozícia. Majte teda na pamäti, že ide o orientačné “tabuľkové” hodnoty. Aspoň vám však približne ponúknu obraz o tom, kde možno váš boj s chorobami zlyháva.

Spokojné bruško začína pestrým tanierom 

Ubezpečte sa, že strava vašich detí obsahuje dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín. Odporúčanie je aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Okrem toho je dôležité obmedziť príjem potravín s vysokým obsahom cukru a presolených potravín. Čím skôr začnete, tým lepšie. Vytvoriť zdravé stravovacie návyky od útleho veku je kľúčom k tomu, ako posilniť imunitu u detí.

Koľko hodín zdravého spánku prospieva imunite dieťaťa? 

To, koľko by malo dieťa denne spať, sa mení s vekom. Školáci sa pohybujú v číslach 9 – 11 hodín denne. U predškolákov hovoríme minimálne o 10 – 13 hodinách denne. Teenageri sa uspokoja s tabuľkovými 8 – 10 hodinami spánku denne.

Hodina fyzickej aktivity denne pre posilnenie imunity 

Odporúča sa, aby deti v školskom veku strávili intenzívnejšou fyzickou aktivitou minimálne 60 minút každý deň. Nemusí to byť zrovna aeróbna činnosť na tréningu, ktorý ich nebaví. Aktivita by mala byť zábavná a môže zahŕňať nejaké hry. Ideálnym modelom je, ak sa navyše odohráva na čerstvom vzduchu.

Otužujte. Deti to baví 

Začať s otužovaním môže byť na prvý pohľad zložité. Avšak nie je. Prvé kroky sa odohrávajú doma, v sprche alebo vo vani. Postupným znižovaním teploty naučíte dieťa odolávať chladu a položíte základy jeho otužovania. Aby však všetko prebehlo ako má, dôležité je naštudovať si všetky potrebné odporúčania a postupy. Aby ste nakoniec nespôsobili viac škody ako úžitku.

Hygiena je základ. Sterilita na imunitu detí nepôsobí dobre 

Naučiť svoje deti, ako si umývať ruky správne mydlom a teplou vodou po návrate z vonku a pred jedlom, je základ. Ani by ste neverili, koľké baktérie a vírusy tým dokážu zo seba striasť. Nič však netreba preháňať. Ak budete dieťa držať mimo bežnej “špiny”, jeho imunita nebude mať možnosť vytvárať si pamäťové body a dieťa bude, naopak, na choroby vďaka sterilite domova náchylnejšie.

Dopĺňajte probiotiká a prebiotiká 

Zahrňte do stravy svojich detí potraviny, ktoré prirodzene obsahujú probiotiká a prebiotiká. Hovoríme o jogurtoch, kefíroch, fermentovanej zelenine a podobne. Alebo siahnite po alternatíve. Doplnkoch, ktoré obsahujú veľké množstvo probiotických kultúru a živín podobných materskému mlieku, ako napríklad kolostrum. 

Strašiak menom oxidačný stres. Ako sa nestať jeho obeťou?

Oxidačný stres je dôvod, prečo stále viac ľudí vyhľadáva pomoc odborníkov a siaha po vhodnej liečbe či vitamínových doplnkoch prispievajúcich k správnemu fungovaniu nášho tela. O strese toho počujeme okolo seba stále viac. Jeho dôsledkom je zhoršený zdravotný stav, znížená imunita a mnohé psychické problémy naprieč všetkými vekovými kategóriami. Nie je však stres ako stres. 

Máte pocit, že strašiak menom oxidačný stres už dolapil aj vás? V čom je iný ako psychický stres? V nasledujúcom článku vám podáme pomocnú ruku. Dozviete sa: 

 • čo je oxidačný stres,
 • aký je rozdiel medzi klasickým a oxidačným stresom,
 • aké sú dôsledky a hrozby oxidačného stresu,
 • ako bojovať proti oxidačnému stresu.

Čo je oxidačný stres a ako vzniká? 


Oxidačný stres vzniká, keď sa naruší rovnováha medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi v ľudskom tele. Voľné radikály sú pomerne nestabilné molekuly, ktoré sa v našom tele prirodzene nachádzajú. Ak prevažuje ich tvorba nad ich neutralizáciou, vzniká problém. Voľné radikály poškodzujú nielen tkanivá, ale aj bunky. Hoci platí, že ide o normálny proces v rámci ľudského organizmu, zlom nastáva v momente, keď sa voľné radikály nahromadia a naše telo ich nedokáže účinne eliminovať. Tu už hovoríme o zvýšenom strese na bunkovej úrovni. A v našom organizme sa rozozvučí alarm. Hrozí poškodenie tkanív a dokonca aj celých orgánov. 

Prečo je oxidačný stres takou hrozbou? 


Výskumy už dnes dokazujú, že je naša populácia vystavená oxidačnému stresu viac než kedykoľvek predtým. A štatistiky stále pridávajú nové a nové alarmujúce čísla. Príčinami sú práve uponáhľaný moderný štýl života, nevhodné stravovanie sa, klasický stres, nie príliš priaznivý stav životného prostredia a taktiež nedostatok pohybu a aktivít. Dokonca viac než tri štvrtiny chronických chorôb súvisí práve s oxidačným stresom.

Čo spôsobuje oxidačný stres? 

Ako sme vyššie spomenuli, vo chvíli, kedy molekuly voľných radikálov nie sú účinne eliminované, prípadne sa nekontrolovateľne zhromaždia, vzniká dokonale živná pôda pre oxidačný stres. Vo veľkej miere k nemu prispievajú aj tieto faktory: 

 • Znečistené životné prostredie
  Pobyt a život v znečistenom životnom prostredí a ovzduší znamená často zvýšený výskyt nebezpečných toxínov, ktoré spôsobujú väčšiu tvorbu voľných radikálov.
 • Nikotín a cigarety
  Zvýšenú tvorbu voľných radikálov prináša aj vystavenie sa účinkom nikotínu. Pasívne aj aktívne fajčenie, inak povedané konkrétne cigaretový dym, obsahujú množstvo nežiadúcich chemikálií.

 • Nevhodná strava
  Vysoký obsah tukov, cukrov, rafinovaných uhľohydrátov a nezdravé stravovacie návyky sú dôvod, prečo telo produkuje viac voľných radikálov. Ak sa pridá strava ochudobnená o antioxidanty, miska váh je naklonená.

 • Stres a úzkostné stavy
  Aj klasický stres (chronický) emocionálny stres, ktorý zvyšuje hladinu hormónu kortizol, môže spúšťať nadmernú tvorbu voľných radikálov.

 • Škodlivé slnečné žiarenie
  Je dokázané, že ak svoje telo vystavujete UV žiareniu, môže dochádzať v rámci organizmu k uvoľneniu väčšieho množstva voľných radikálov.

 • Chronický zápal a starnutie
  Ak máte v tele prebiehajúce zápalové ochorenia, je predpokladom, že dochádza k tvorbe voľných radikálov. Neželaným faktorom je aj prirodzené starnutie organizmu, keďže telo nedokáže vyprodukovať takú mieru účinných antioxidantov, aby sa mohlo brániť.

Psychické zdravie a stres: Aký je rozdiel medzi oxidačným a “normálnym” stresom? 

Ak vám niekto povie: “Čo stresuješ?” Obvykle naráža na situáciu, kedy ste vo vypätí. Medzi tým klasickým stresom a oxidačným stresom je však rozdiel vo viacerých bodoch. A to nielen v príčinách, ale aj dôsledkoch, ktoré vytvárajú. 

Klasický stres a duševné zdravie 

Ten “normány” tres je emocionálny stav. Narážame presne na vetu vyššie. Ovplyvňujú ho práca, rodina, spoločnosť a rôzne iné vonkajšie faktory a životné udalosti. Podľa štatistík až 6 z 10 zamestnancov v rozvinutých svetových ekonomikách zažíva na svojom pracovisku zvýšený stres. 

Tento druh stresu spôsobuje uvoľňovanie dvoch hormónov – adrenalínu a kotrizolu a dôsledky, ktoré prináša, súvisia najmä s duševným zdravím a rozpoložením. Z psychických prejavov ide o stavy úzkosti, depresie, poruchy spánku a pod. Prejaviť sa však môže aj fyziologicky – poruchami krvného tlaku a svalovým napätím. 

Oxidačný stres ako tichý zabijak 

Znie to možno tvrdo, no pravda nie je ďaleko. Keďže oxidačný stres spôsobuje poškodenia na bunkovej úrovni, voľné radikály sa dostávajú do stretu s lipidmi, bielkovinami a našou DNA. Ide o nepriaznivý fyziologický stav, kedy voľné radikály poškodzujú bunky, tkanivá a celé orgány. Oxidačný stres je tak príčinou rôznych ochorení ako kardiovaskulárne choroby či rakovina (viď nižšie)

Aké sú dôsledky oxidačného stresu? 

Fyziologické procesy na bunkovej úrovni majú za následok veľké množstvo zdravotných komplikácií a ochorení. Ak sa vo vašej prítomnosti už skloňuje pojem oxidačný stres, netreba to brať na ľahkú váhu. Práve naopak, oxidačný stres je príčinou týchto ochorení a neželaných prejavov:

Oxidačný stres spôsobuje vrásky 

Začneme zľahka. Pre niekoho však aj kozmetický rozmer nepriaznivých účinkov oxidačného stresu prináša pohromu. Pravdou totiž je, že voľné radikály môžu negatívne vplývať na kolagén a elasticitu pokožky – inak povedané k tvorbe vrások, vzniku pigmentových škvŕn a podobne. 

Za kardiovaskulárnymi ochoreniami hľadajte oxidačný stres 

Prílišný výskyt a zhlukovanie voľných radikálov – pôvodcov oxidačného stresu, môže prispievať k tvorbe aterosklerózy. Inak povedané vyváraniu nánosov (najčastejšie tukových látok) v artériách. Dôsledok sú známe prejavy ako infarkt alebo mŕtvica.

Oxidačný stres a rakovina 

Nezdravé alebo poškodené (zmutované) bunky spôsobujú vznik rakovinových ochorení. A ak majú poškodenie buniek za následok voľné radikály, je zrejmé, že oxidačný stres môže prispievať k zvýšenému riziku karcinogénnych ochorení. 

Diabetes – oxidačný stres vplýva aj na pankreas 

Ak sa bunková úroveň poškodenia preklopí do orgánovej, v rámci vymenovania dôsledkov oxidačného stresu nesmieme vynechať cukrovku. Voľné radikály môžu ovplyvniť aj zdravie a funkciu pankreasových buniek produkujúcich inzulín a prispievať tak k vzniku diabetes.

Ako vplýva oxidačný stres na náš mozog? 

Nie priaznivo. Aj v prípade neurónov platí, že môžu byť ohrozené voľnými radikálmi a ich zhromažďovaním sa. Oxidačný stres sa preto spája aj s ochoreniami ako Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. 

Aké sú príznaky oxidačného stresu? 

Máte pocit, že by sa mohol oxidačný stres dotýkať aj vás alebo niektorého z vašich blízkych? Treba si uvedomiť, že nejde o stav, ktorý sa udeje zo dňa na deň. Voľné radikály môžu v organizme spôsobovať problémy mesiace či dokonca roky. Odhaliť nekalý vplyv oxidačného stresu je teda pomerne náročné.

Všímajte najmä tieto príznaky:

 • nezdravo (sucho) a zostarnuto pôsobiaca pokožka
 • prílišná únava a nedostatok energie
 • oslabený imunitný systém a častá chorobnosť
 • časté bolesti hlavy
 • zhrošenie zraku
 • problémy s metabolizmom a tráviace ťažkosti
 • náladovosť
 • problémy so spánkom
 • problémy so sústredením sa, koncentráciou a zhoršená pamäť

Tipy, ako bojovať proti oxidačnému stresu 

Aj v prípade oxidačného stresu existujú rady a overené tipy, ako sa vyhnúť jeho nepriaznivým následkom. Prevencia vôbec nie je na škodu. Práve naopak. 

Základom je rovnováha voľných radikálov a antioxidantov, ktoré ich dokážu neutralizovať. Dopĺňajú im totiž chýbajúce elektróny, vďaka čomu ich stabilizujú. Zároveň antioxidanty chránia bunky pred účinkami voľných radikálov a prispievajú k obnove ďalších antioxidantov. 

Čo je teda potrebné dodržiavať, ak chceme byť v boji s oxidačným stresom úspešní?

Jedzte stravu bohatú na antioxidanty a omega 3-mastné kyseliny 

Ich úlohu sme už načrtli vyššie. Ktoré potraviny by ste teda do svojho jedálnička rozhodne mali zaradiť? Bobuľoviny, citrusy, zelenina ako brokolica, špenát a paradajky, orechy, semienka a v neposlednom prípade aj ryby.

Nezabúdajte na psychické zdravie a stres. Vsaďte na horčík 

Zvládať stres nie je jednoduché. Či už vyskúšate meditáciu, jogu, dychové cvičenia alebo vitamíny, výber je na vás. Pomôcť vám dokáže napríklad magnézium vo forme doplnkov stravy. Okrem toho, že v kombinácii s vitamínom B6 prispievajú k zníženiu vyčerpanosti, únavy a priaznivému psychickému rozpoloženiu, svoju rolu zohrávajú aj v prípade oxidačného stresu. 

magnezium_b6

Horčík aktivuje enzýmy a podieľa sa na tvorbe antioxidantov a vitamín B6 okrem podpory tvorby antioxidantov pomáha pri odstraňovaní látok, ktoré môžu spustiť oxidačný stres (áno, vrátane karcinogénov a toxínov).

Doplňte výživu ostatnými vitamínmi 

Vitamíny v rôznom zastúpení môžu pomôcť v boji proti oxidačnému stresu. Okrem doplnkov stravy bohatej na antioxidanty by ste mali dbať o ich potrebné množstvo v každodennom meradle. Hovoríme najmä o vitamíne C, vitamíne E či seléne

vitamin-cselen_1

Dodržiavajte pitný režim 

Voda je elementom, ktorý je potrebný k vylučovaniu látok z tela. Aj tých nežiadúcich. Preto je dôležité dodržiavať pitný režim, vďaka ktorému sa telo lahšie zbaví toxických a iných nebezpečných látok.

Pravidelne cvičte a doprajte si dostatok spánku 

Spánok je kľúčový pre regeneráciu tela. Jeho nedostatok môže priamo vplývať na zvýšenie rizika oxidačného stresu. Preto si doprajte v priemere 7 hodín spánku denne a nezabudnite na aktívny životný štýl. Nie je potrebné vypracovať si hneď cvičebný plán. Postačí pravidelný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Mimochodom, viete že by ste denne mali zvládnuť 10 000 krokov, aby ste prispeli k svojmu zdravému životnému štýlu?

Absolvujte preventívne prehliadky 

Vaše telo sa vám poďakuje. Na pravidelných prehliadkach u lekára môžete včas odhaliť vplyvy oxidačného stresu a ich dôsledky. Nepodceňujte teda prevenciu a hláste sa u svojich lekárov vždy minimálne v intervaloch, na ktoré máte zo zákona nárok.

Oxidačný stres je naozaj skrytým strašiakom, ktorého prítomnosť si nemusíme uvedomovať. Ak máte dôvod domnievať sa, že sa tento problém týka aj vás, obráťte sa na svojho ošetrujúce lekára a preberte s ním podozrenie či spôsob, ako s oxidačným stresom účinne bojovať. Všetky potrebné vitamínové doplnky, vrátane účinného magnézia s vitamínom B6 nájdete na www.edenpharma.sk.