Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Čo je dobré na hojenie rán po operácii?

Hojenie rán po operácii môže byť bezproblémové, no nie vždy je to tak. Mnohí pacienti sa často po zákroku, ktorého súčasťou je aj rana, stretávajú s komplikáciami. A tie môžu byť miernejšie, ale taktiež aj zložitejšie. To však neznamená, že si nemôžete pomôcť. Lekárnik alebo lekár vám môžu poradiť vhodnú masť na hojenie rán po operácii alebo sa spoľahnete na enzým – pomocníka, ktorý zaúčinkuje zvnútra. Zaujíma vás viac? V tom prípade určite čítajte ďalej. V tomto článku sa dozviete:

OBSAH ČLÁNKU:

1. Ako dlho sa hojí rana po operácii?

  1. Aké sú prejavy komplikácií pri hojení rán?
  2. Aké následky má zlé hojenie rán po operácii?
  3. Čo je dobré na hojenie rán po operácii?
Operácia
Zdroj: www.canva.sk

Ako dlho sa hojí rana po operácii?

Rany sa zvyčajne zahoja do štyroch až šiestich týždňov. Keď sa to nestane, považujeme ich za chronické. Tento proces môžu spomaliť napríklad nedostatok kyslíka v rane, premnoženie baktérií či zlé prekrvenie. Ak sa tieto prekážky neriešia, hojenie sa predlžuje alebo úplne zastaví. Každá operačná rana je jedinečná, preto sa nedá presne určiť univerzálna doba hojenia, ktorá by platila pre všetkých. Vo všeobecnosti však platí, že menšie rany sa môžu zahojiť už za dva až tri týždne, zatiaľ čo rozsiahlejší chirurgický zákrok si môže vyžadovať aj niekoľko mesačnú starostlivosť. Podľa štatistík je rana približne za 3 mesiace v stave 80 % – nej regenerácie ako v stave ako pred zranením.

Možno ste to netušili, no hojenie prebieha postupne v jednotlivých fázach a v ideálnom prípade sa každá fáza plynule preklápa do nasledujúcej, kým sa rana úplne nezregeneruje. 

Čo ovplyvňuje dĺžku hojenia rany?

Prvým dôležitým faktorom je typ operácie. Náročnejšie a invazívnejšie zákroky, pri ktorých sa do tela zasahuje vo väčšej miere, zvyknú logicky vyžadovať dlhší čas na zotavenie. Nemenej dôležitým hľadiskom je veľkosť a hĺbka rany – čím je rana hlbšia a rozsiahlejšia, tým dlhšie môže trvať, kým sa opäť úplne zocelí.

Dôležitú úlohu zohráva aj miesto rany. Je pochopiteľné, že miesta, kde je koža neustále namáhaná (napr. brucho, chrbát či oblasť kĺbov), môžu potrebovať viac času na hojenie. No, a v neposlednom rade tu máme faktory ako je vek pacienta, celkový stav organizmu a prítomnosť iných ochorení, ktoré môžu hojenie takisto značne predĺžiť.

.
.

Akú fázy hojenia predchádzajú úplnému zotaveniu?

O fázach hojenia sme už niečo málo načrtli. Tak si ich trochu priblížme, aby ste pochopili procesy, ktoré vo vašej rane prebiehajú. Sú presne tri. Prvá, zápalová fáza, trvá zvyčajne niekoľko dní a môže byť sprevádzaná miernym začervenaním okolia.

Druhá, proliferačná fáza, je obdobím, kedy sa vytvára nový základ tkaniva. Rana už nie je taká krehká a postupne naberá silu a pružnosť.

V poslednej fáze tkanivo dozrieva a jazva sa stabilizuje. A to všetko sa neudeje mávnutím čarovného prútika, Preto na rýchle hojenie rany po operácii až tak veľmi nevsádzajte. Tento proces môže trvať od niekoľkých týždňov dokonca až po niekoľko mesiacov.

Pooperačná rana
Zdroj: www.canva.sk

Zlé hojenie rany po operácii? Aké sú prejavy

Hoci sa väčšina pooperačných rán hojí bez väčších ťažkostí, niekedy sa môžu vyskytnúť komplikácie. Práve tie sú sprevádzané viacerými prejavmi, ktoré naznačujú, že proces hojenia neprebieha úplne tak, ako by mal. A to je práve moment, kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Čo tomu predchádza?

Začervenanie a opuch v okolí rany

Mierne začervenanie a hoci sotva badateľný opuch patria medzi prirodzené súčasti hojenia. Ak však spozorujete, že sa okolie rany nápadne sfarbuje do červena alebo fialova a opuch neustupuje, môže ísť o varovný signál, že v rane dochádza k zápalovému procesu. Zvýšenú pozornosť venujte najmä situáciám, keď sa sčervenanie začína šíriť ďalej od okrajov samotnej rany.

Bolesť, horúčka a nepríjemné pocity

Po operácii je bežné, že pacient cíti istý diskomfort či bolesť. Keď sa však stupeň bolesti zvyšuje namiesto toho, aby klesal, alebo sa objavuje zvýšená telesná teplota či dokonca zimnica, môže ísť o známku infekcie. A s tou nie je sranda. Sprevádzajúcimi príznakmi môžu byť aj celková slabosť, únava či silné pulzovanie priamo v mieste rany.

Výtok z hojacej sa rany a nepríjemný zápach

Komplikácie sa často prejavujú aj zmenou výtoku z rany. Kým priehľadný či jemne ružovkastý sekrét je zvyčajne v poriadku, hustý, sfarbený (napr. žltý, zelenkavý) alebo zapáchajúci výtok môže naznačovať bakteriálnu infekciu. Ak sa k tomu pridá nepríjemný, prenikavý zápach, je takmer isté, že organizmus bojuje s neželanými mikróbmi a rozhodne by na to nemal byť sám. Áno, tušíte správne – treba navštíviť lekára.

Rozostúpenie okrajov rany

Pri bežnom hojení sa okraje rany postupne zbližujú a spájajú. Ak namiesto toho vidíte, že sa rana otvára alebo je na dotyk neustále vlhká a slabo spojená, môže ísť o známku spomaleného či komplikovaného hojenia. V takýchto prípadoch býva vyššie riziko vstupu baktérií do organizmu, čo môže tento stav ďalej zhoršiť. Avšak pozor. Čo sa týka vlhkosti, v mnohých prípadoch sa osvedčilo namiesto klasického prekrývania rany alebo “uzdravenia” na čerstvom vzduchu takzvané vlhké hojenie rán. 

DOKTOR EDO RADÍ: O vlhkom hojení rán sme písali aj v článku, kde sme sa zamerali na pomocníka – masť na hojenie rán. Poviete si možno, na čo mi bude nejaká masť. No výsledkom je rýchlejšie hojenie, žiadna nepríjemná chrasta, ochrana pred infekciou alebo dokonca žiadne svrbenie. Ak niečo podobné oceníte, potom odporúčame zamerať vašu pozornosť na DebriEcaSan aqua gél a mať ho pokojne doma po ruke vo vlastnej lekárničke. 

Aké následky má zlé hojenie rán po operácii?

Zlé hojenie rán po operácii môže mať nepríjemné následky, ktoré výrazne ovplyvnia celkový zdravotný stav a dĺžku liečby. Jedným z hlavných rizík je vznik lokálnych infekcií, ktoré môžu postupne prerásť až do závažných komplikácií. Tieto infekcie bývajú sprevádzané bolesťou, zvýšenou teplotou či výrazným začervenaním v mieste rezu, čo si spravidla vyžaduje cielenú antibiotickú liečbu a intenzívnejšiu starostlivosť. Okrem toho je tu pretrvávajúci opuch a zápal, ktoré bránia prirodzenému uzatváraniu okrajov rany. V krajných prípadoch sa môže rana dokonca otvoriť, čo predlžuje dobu liečby a zvyšuje riziko ďalšej infekcie.

Zapálena rana
Zdroj: www.canva.sk

Čo je dobré na hojenie rán po operácii?

Dosť bolo negatívnych scenárov. Pozrime sa na to z druhého konca a zamerajme sa skôr na to, ako dokážeme docieliť rýchle hojenie rán po operácii a vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám či predlžovaniu samotnej rekonvalescencie.

Správna starostlivosť o ranu. Ako na to?

Základným krokom pri podpore hojenia je vhodná starostlivosť o samotnú ranu. Patrí sem pravidelné čistenie a dezinfekcia, ktorá zabraňuje vzniku infekcie. Nevyhnutné je tiež dodržiavanie pokynov lekára pri výmene obväzov či použití špeciálnych náplastí. Dôležité je vyhnúť sa nadmernému tlaku na konkrétnu oblasť a zabezpečiť jej dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi.

Podpora organizmu zvnútra dokáže divy

Hoci správna lokálna starostlivosť hrá hlavné husle, proces hojenia je ovplyvnený aj vnútorným stavom organizmu. Preto je vhodné udržiavať zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa primeraný odpočinok, dostatok kvalitného spánku a vyváženú stravu. Do jedálnička môžete zaradiť potraviny bohaté na bielkoviny, vitamíny (najmä vitamín C) a minerály (ako zinok), ktoré prispievajú k tvorbe nového tkaniva alebo doplniť v tomto období svoju výživu vitamínovými doplnkami.

DOKTOR EDO RADÍ: A čo na to naše staré mamy a sila matky prírody? Ak radi hľadáte alternatívu práve v tomto duchu, potom určite nevynechajte náš článok o tom, ktoré bylinky dokážu podporiť správne hojenie rán

Serrapeptáza

Počuli ste o enzýme serrapeptáza?

Pri podpore regenerácie rán môže pomôcť aj enzým serrapeptáza. Tento enzým sa v poslednom období dostáva do popredia vďaka schopnosti podporiť prirodzený zápalový proces, urýchliť odbúravanie poškodeného tkaniva a napomôcť rýchlejšiemu hojeniu rán a  jaziev. Vďaka tomu môže poskytnúť ďalšiu oporu popri bežných opatreniach, ako sú masti, obklady či rehabilitácia.

A na záver dobré rady. Nezanedbávajte potrebné kontroly u lekára, ktorý dokáže najlepšie vyhodnotiť aktuálny stav rany a odporučiť vhodné doplnky či liečebné postupy. Ak by sme to mali zhrnúť, platí, že dobré hojenie rán po operácii je výsledkom komplexného prístupu, preto veríme, že vám všetky vyššie uvedené tipy a rady prídu vhod.

Hojenie rán po operácii:

.
.

 

 

 

 

ZDROJE: 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/how-wounds-heal 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470443/

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní používatelia môžu pridávať príspevky. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.

Nevypĺňajte toto pole: