Bolesť bedrových kĺbov nie je určite ničím príjemná. Aj keď si ju mnohí z nás spájajú s vysokým vekom, problémy s bolestivými kĺbmi postihujú ľudí v rôznych vekových kategóriách a nevyhýbajú sa ani deťom. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti bedrových kĺbov a ako jej môžete predchádzať sa dozviete v tomto článku. Poradíme vám aj vhodné riešenia na úľavu od bolesti prostredníctvom výživových doplnkov, liekov na bolesť bedrového kĺbu či cvičení a rôznych iných metód. Dozviete sa aj to, kedy by ste mali vyhľadať lekára a prečo je správna diagnóza pri bolesti bedrového kĺbu dôležitá.
OBSAH ČLÁNKU:
- Aká je funkcia bedrového kĺbu?
- Kde bolí bedrový kĺb a ako sa bolesť prejavuje?
- Bolesť bedrových kĺbov a jej príčiny
- Ako uľaviť od bolesti bedrových kĺbov?
- Kedy pri bolesti bedrového kĺbu vyhľadať lekára?
- Predchádzajte bolesti bedrových kĺbov
Aká je funkcia bedrového kĺbu?
Bedrový kĺb je najväčší guľový kĺb v našom tele. Nachádza sa v mieste medzi panvou a stehennou kosťou, kde jej zaoblený koniec zapadá do priehlbiny v panvovej kosti. V mieste dotyku sú kosti pokryté chrupavkou, čo umožňuje ich pohyb a rotáciu takmer v akomkoľvek smere. Kĺb je zabalený do puzdra, ktoré má za úlohu ho chrániť. Bedrový kĺb je veľmi dôležitý, pretože umožňuje základné pohyby prakticky celého tela. Zdravý a funkčný bedrový kĺb je základom pre ohýbanie, rotáciu, natiahnutie a celkové prenášanie telesnej hmotnosti. Zároveň zabezpečuje správnu stabilitu a mobilitu vášho tela. Problémy s bedrovým kĺbom dokážu negatívne ovplyvniť aj iné časti tela. Podľa overených štúdií môže napríklad bolesť bedrového kĺbu viesť spolu s rôznou dĺžkou nôh k vychýleniu koronálnej chrbtice.
Kde bolí bedrový kĺb a ako sa bolesť prejavuje?
Máte podozrenie, že bolesť, ktorá sa vám v poslednej dobe v oblasti bedier objavuje, by mohla vychádzať práve z bedrového kĺbu? Pýtate sa kde bolí bedrový kĺb? Je to miesto na vašom tele niekde medzi podbruškom a stehnom. Bolesti špecifikujú pacienti často ako ostré a pulzujúce. Aby ste mohli túto bolesť a problém s bedrovým kĺbom identifikovať, skúsime vám priblížiť ako sa prejavuje:
- bolesťou bedrového kĺbu v jeho mieste, ktorá vystreľuje do ďalších častí, a to do stehna, slabiny, sedacích svalov, chrbta, či až kolena,
- znižovaním ohybnosti kĺbu,
- krívaním a bolesťou pri snahe zaťažiť nohu celou váhou,
- postupnou bolesťou nielen pri aktivite, ale aj v pokoji,
- pocitmi praskania alebo škrípania kĺbu,
- opuchom, začervenaním, pocitom tepla v okolí bedrového kĺbu.
Bolesť bedrových kĺbov a jej príčiny
Bedrový kĺb je veľmi namáhaný a používaný takmer pri každom pohybe. Z tohto dôvodu sa problémy s bedrovými kĺbmi prejavujú najmä s rastúcim vekom, keďže aj chrupavka, ktorá ho obaľuje, sa opotrebúva a mizne. Okrem vyššieho veku má však bolesť bedrového kĺbu aj iné príčiny, ktoré môžu byť spolu po pridružení k veku, ale aj samostatne, spúšťačom bolesti. Najčastejšie sa jedná o nasledovné.
Nadmerná záťaž kĺbov
Bolesť bedrových kĺbov vyvolaná nadmernou záťažou je častým problémom najmä u profesionálnych športovcov, prípadne aj rekreačných športovcov, ktorí športujú vo vyššej miere. Takmer každý z nich by mal v rámci prevencie pri výkone športu myslieť na pravidelnú kĺbovú výživu. Rizikom pre vznik problémov s bedrovým kĺbom je aj záťaž na kĺby spôsobená obezitou.
Nesprávne držanie tela
Nesprávnym držaním tela trpia mnohé kĺby a svaly nášho tela. Panva a bedrá sa vyosujú a preťažujú, čo často spôsobuje nadmerné prehnutie v bedrách. Táto príčina potom vyúsťuje do bolestí najmä pri fyzickej aktivite, napríklad behu a neskôr aj pri chôdzi.
Bolesti bedrových kĺbov v tehotenstve
S bolesťou bedrových kĺbov sa stretáva nemalé množstvo žien v tehotenstve. Zmeny v držaní tela, ktoré sa stupňujú najmä v neskorších štádiách tehotenstva, a z nich vychádzajúce presúvanie ťažiska tela spôsobujú nadmerný tlak na panvu a bedrá. Pomôcť si v prípade takýchto bolestí môžete rôznymi cvičeniami pre tehotné.
Zápal bedrového kĺbu a jeho príznaky
Na rozdiel od bežnej bolesti bedrového kĺbu má zápal bedrového kĺbu príznaky, ktoré zahŕňajú aj opuch, pocit tepla, začervenanie a výrazne obmedzenú pohyblivosť. Zápal môže byť spôsobený dlhodobým preťažovaním kĺbov alebo neliečenými zápalmi a poraneniami svalov, väzov a šliach. Príčinou môže byť však aj autoimunitné zápalové ochorenie nazývané reumatoidná artritída, ktoré bolo preskúmané mnohými štúdiami.
Bolesť bedrových kĺbov v noci
Bolesť bedrových kĺbov v noci častokrát narúša pokojný a dostatočný spánok. Práve v noci sa u mnohých pacientov bolesť bedrových kĺbov stupňuje a zintenzívňuje. Pri spánku totiž meníte inak bežnú celodennú polohu tela a kĺby sú vystavené tlaku. Príčiny bolestí najmä v noci môžu mať rôzny pôvod od artrózy kĺbu, cez zápalové ochorenia kĺbu alebo okolitých šliach, až po vážne poranenia a úrazy.
DOKTOR EDO RADÍ: Príčinou zhoršenia stavu bedrových kĺbov môže byť aj sedavý životný štýl, nakoľko svaly a spojivá slabnú s tým aj ich schopnosť byť oporou pre kĺby. Nezabúdajte preto na dostatok zdravého pohybu, najmä ak máte sedavé zamestnanie.
Ako uľaviť od bolesti bedrových kĺbov?
Ak trpíte bolesťou bedrových kĺbov, existuje niekoľko metód, ktorými si môžete pomôcť. Okrem základných opatrení, akými sú vyvarovanie sa činnostiam, ktoré bolesť zhoršujú a vyhýbanie sa náročným športovým aktivitám, sú pri boji s bolesťou bedrového kĺbu nápomocné tieto metódy.
Kĺbová výživa a vitamíny. Ktoré si vybrať?
Vyživovať zdravie kĺbov pomocou vitamínov a výživových doplnkov je jednak preventívnym opatrením, no zároveň je vhodné aj ako podporná liečba ochorenia bedrového kĺbu. Účinné výživové doplnky by mali obsahovať najmä:
- chondroitín a glukozamín – podporujú najmä hybnosť, regeneráciu a hydratáciu chrupavky,
- MSM (metylsulfonylmetán) – pôsobí ako ochranný prvok kĺbov, zlepšuje ich funkciu, je protizápalový a pomáha zmierniť bolesť,
- vitamíny D a K2 – pomáhajú k udržaniu zdravých kostí a kĺbov, a zároveň správnej hladiny vápnika v organizme,
- vitamín C – pôsobí ako antioxidant a chráni bunky,
- zinok – dôležitá zložka pri tvorbe spojivových tkanív,
- kurkuma – má protizápalové účinky, zmierňuje opuch a bolesť kĺbov, prispieva k správnej tvorbe kolagénu, funkcii kostí a chrupaviek.
Lieky na bolesť bedrového kĺbu
S bolesťou bedrového kĺbu môžu pomôcť aj rôzne druhy liekov a mastí. Lieky na bolesť bedrového kĺbu, ktoré prinášajú akútnu úľavu, poznáme ako bežné voľnopredajné lieky. Nakoľko majú aj protizápalové účinky, môže akútny problém s bolesťou bedrového kĺbu do niekoľkých dní zmiznúť. Použiť ich môžete aj vo forme mastí alebo gélov, kedy pôsobia priamo na bolestivé miesto. Lieky na bolesť bedrového kĺbu s väčšou účinnosťou, aj v prípade zápalu, vám môže predpísať s ohľadom na konkrétnu diagnózu váš lekár.
Fyzioterapia a cvičenie. Pomôžu?
Bolesti bedrových kĺbov dokáže efektívne zmierniť aj fyzioterapia a cvičenie. Posilňovaním svalov a zlepšením mobility dokážete upraviť držanie tela a zmierniť tlak na bedrový kĺb. Prinášame niekoľko tipov na cviky spočívajúce v preťahovaní, posilňovaní a ohýbaní kĺbov:
- priťahovanie päty k sedacej časti v stoji,
- striedavé otváranie bedier do strán v stoji aj v ľahu na chrbte,
- mostík,
- dvíhanie kolien smerom nahor v sede,
- rotácia panvy v ľahu na chrbte do strán, nohy sú pokrčené,
- priťahovanie kolena k hrudi striedaním v polohe ležmo, s druhou nohou vystretou.
DOKTOR EDO RADÍ: Bolesť bedrových kĺbov vám môžu zmierniť aj studené obklady. Ľad zabalený do bavlnenej látky prikladajte 3 až 5 krát denne po dobu 15 minút.
Správna diagnóza je dôležitá. Kedy pri bolesti bedrového kĺbu vyhľadať lekára?
Bolesť bedrových kĺbov môže byť prechodná a aj s pomocou vyššie uvedených tipov sa jej dá mnohokrát zbaviť za pár dní. Ak sa už raz objaví, nezabúdajte do budúcnosti na prevenciu. Pri neprestávajúcich bolestiach je nevyhnutné vyhľadať lekára, nakoľko správna diagnóza problémov s bedrovými kĺbmi je kľúčová aj k nastaveniu liečby a opatrení vzhľadom k starostlivosti o kĺby. Lekári k nej používajú rôzne vedecky overené formy diagnostiky aj prostredníctvom rádiológie. Lekára by ste mali vyhľadať ak:
- bolesť neustúpi do 7 dní,
- už máte diagnostikovanú osteoartrózu,
- sa vyskytol prejav zápalu bedrového kĺbu,
- neustupuje bolesť bedrových kĺbov v noci,
- sa pridruží horúčka a nevoľnosti.
Predchádzajte bolesti bedrových kĺbov. Ako?
Bolesť bedrových kĺbov sa bohužiaľ týka veľkého množstva populácie. Ak patríte k rizikovej skupine ľudí alebo sa u vás už niekedy bolesť bedrového kĺbu prejavila, mali by ste sa zamerať na preventívne opatrenia, ktoré môžu bolesti bedrových kĺbov predchádzať. Takisto odporúčame podporiť výživu kĺbov s rastúcim vekom. Pravidelný pohyb, vitamíny a výživové doplnky na kĺby vám môžu ako prevencia proti problémom s bedrovými kĺbmi pomôcť.
Príčiny aj prejavy bolesti a problémov s bedrovými kĺbmi už poznáte. Hoci ste sa dočítali užitočné rady, ako si pri bolesti bedrových kĺbov pomôcť a ako jej predchádzať, nezabúdajte že správna diagnostika a lokalizácia bolesti je veľmi dôležitá. Tú vám poskytne lekár, ktorý vám určite poradí aj to, ako pri problémoch s bedrovým kĺbom postupovať, aby ste sa vyhli, resp. oddialili potrebu výmeny bedrového kĺbu za umelý implantát. Bolesť bedrových kĺbov však môžete aj popri lekárskej liečbe zmierňovať výživovými doplnkami, napríklad aj z nášho portfólia.
Doplnky na bolesť bedrových kĺbov:
ZDROJE:
Rheumatoid arthritis and metabolic disorders