Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Črevná chrípka, bolesť brucha a hnačka. Ako si pomôcť?

Črevná chrípka predstavuje strašiaka v každom ročnom období a taktiež veku. Nerobí rozdiely medzi deťmi a dospelými a jej príznaky sú naozaj nepríjemné. Bolesť brucha a hnačka, prípadne kŕče sú prvý signálom, že niečo s našim trávením nie je v poriadku. Ako však rozoznať črevnú chrípku od iných ochorení podobného druhu a dopracovať sa k rýchlejšiemu zotaveniu? Dokážu pomôcť probiotiká

 

Zistite, ako si pomôcť vhodným prístupom aj v domácom prostredí a opäť naplno fungovať bez nepríjemností, ktoré so sebou črevná chrípka prináša. 

 

OBSAH ČLÁNKU:

 

  1. Čo je črevná chrípka?
  2. Je črevná chrípka nákazlivá?
  3. Najčastejšie príznaky črevnej chrípky
  4. Aký je rozdiel medzi črevnou chrípkou a inými podobnými ochoreniami?
  5. Pravidlá pre rýchlejšie uzdravenie od črevnej chrípky

 

Čo je črevná chrípka? 

 

Črevná chrípka, v odborných kruhoch známa aj ako gastroenteritída, je zápalové ochorenie tráviaceho traktu. Hlavnou oblasťou zasiahnutia sú žalúdok a črevá. Hoci platí, že vo väčšine prípadov nie sú pridružené symptómy klasickej chrípky spájané s respiračnými problémami, aj v prípade črevnej chrípky nesú hlavný podiel viny vírusy, prípadne baktérie alebo iné patogénne látky. Aj preto sa možno často stretnete s výrazom “črevná viróza.”

Ako dlho trvá črevná viróza u detí aj dospelých?

 

Črevná viróza nemá obvykle dlhý priebeh. Ak si vezmeme zdravého dospelého jedinca, ochorenie bežne odznie v priebehu 1 – 3 dni, počas ktorých sa organizmus snaží zbaviť infekcie tou najprirodzenejšou cestou. Práve v tomto období môžu byť príznaky ako hnačka, vracanie a bolesť brucha veľmi intenzívne. Dobrá správe znie, že sa ich môžete rýchlo zbaviť vďaka opatreniam a tipom, ktoré si zhrnieme nižšie. 

Ako je to však s črevnou virózou u detí? Tu platí, že sa môže priebeh ochorenia predĺžiť, približne až na 3 – 7 dní. Dôvod je jasné. Imunita detí ešte nie je tak celkom boja schopná a reakcia na infekciu je teda búrlivejšia a taktiež zdĺhavejšia. Navyše tu vzniká problém s tým, že majú deti väčšiu náchylnosť k dehydratácii a nevedia si v dôsledku častého zvracania a hnačiek regulovať množstvo tekutín v tele. A práve riziko dehydratácie pôsobí aj na zdĺhavejšiu rekonvalescenciu organizmu. 

Pri črevnej viróze u detí je dehydratácia častým strašiakom. Vzniká napríklad v prípade, ak sa vám nedarí zastaviť zvracanie dieťaťa a zároveň je prítomná aj hnačka. Dobrá rada znie – po zvracaní nepodávajte po dobu minimálne jednej hodiny žiadne tekutiny. Obrannou reakciou organizmu je totiž opäť zvracanie. Vodu podávajte nasledovne po dúškoch alebo po lyžičkách a postupne jej objem zvyšujte.


DOKTOR EDO RADÍ: Ak máte podozrenie na dehydratáciu, siahnite po rehydratačnom roztoku z lekárne, alebo si ho doma vyrobte. Stačí prevariť približne 2 dcl studenej vody, v nej zmiešať tri lyžičky cukru alebo glukózy a ½ lyžičky soli. Celý nápoj môžete obohatiť šťavou z pomarančov pre lepšiu chuť. Aj rehydratačný roztok sa odporúča podávať sprvoti po lyžičkách. Zároveň odporúčame kontaktovať lekára čo najskôr, ako je to možné, aby prípadný stav dehydratácie posúdil.

Je črevná chrípka nákazlivá?

Áno, črevná viróza patrí medzi jedno z najrýchlejšie sa šíriacich ochorení. Keďže sa šíri prostredníctvom vírusov a baktérií, najčastejšími ohniskami sú miesta s vysokým výskytom ľudí – školy, školské kluby, pracoviská či dokonca verejná doprava. Riziko šírenia črevnej chrípky v úzkom kolektíve (rodina) je viac než pravdepodobné. Len v norovírus spôsobuje podľa štatistík v Spojených štátoch viac než 19 až 21 miliónov nakazených ročne.

Najčastejším spôsobom prenosu je, keď sa patogény dostávajú z tráviaceho traktu infikovanej osoby do tráviaceho systému inej osoby, pričom vstupnou bránou sú práve ústa. Toto sa môže stať prostredníctvom kontaminovaných rúk, potravín, vody alebo povrchov, ktoré neboli dostatočne vyčistené. Ďalšia forma nákazy je priamym kontaktom, napríklad slinami pri zdieľaní rovnakých pohárov alebo príborov a taktiež cez rôzne povrchy, ako je uterák, toaleta a podobne. Ak teda viete, že je u niekoho v blízkom okolí reálna hrozba črevnej chrípky, rozhodne zvýšte hygienické opatrenia.

Ako dlho je črevná chrípka infekčná?

Dĺžka infekčnosti u črevnej chrípky závisí od vírusu, ktorý ju spôsobil.

V prípade už spomínaného norovírusu môže byť osoba nákazlivou už pred prvými príznakmi. Pokračuje obdobie so symptómami (1 – 2 dni) a následne ešte po nich, kedy sa predpokladá nákazlivosť niekoľko dní (vírus v stolici pretrváva týždeň až dva). Veľmi podobne je to aj v prípade rotavírusu, ktorý sa vyskytuje častejšiu u menších detí. Aj po odoznení symptómov, ktoré môžu trvať o niečo dlhšie (3 – 8 dní), je potrebné z dôvodu nákazlivosti dodržiavať zvýšenú hygienu minimálne týždeň až dva.

Aké sú najčastejšie príznaky črevnej chrípky?

Hoci podľa údajov postihla črevná chrípka každé dieťa vo veku 0 až 5 rokov minimálne raz za život, práve čerstvým rodičom sa môže ľahko stať, že nebudú vedieť rozpoznať jej príznaky. Prekvapiť však môže aj dospelého človeka, ktorý sa s črevnou virózou dávno nestretol. Drvivá väčšina ľudí však pri týchto príznakoch tuší, že ide práve o gastroenteritídu.

Hnačka a vodnatá stolica

Hnačka je jedným z najčastejších príznakov črevnej chrípky. Môže byť vodnatá a naozaj veľmi frekventovaná. Keďže z tela okrem výlučkov odchádza aj veľké množstvo vody, vedie hnačka k rizikovým faktorom smerujúcim k dehydratácii (najmä u malých detí) a elektrolytov z tela. Preto je dôležité zvýšiť príjem tekutín.

Zvracanie

Hoci prichádza nečakane, spolu s hnačkou je zvracanie ďalším najčastejším príznakom črevnej chrípky, obzvlášť v prvých dňoch. Aj zvracanie prináša výrazný úbytok tekutín, nemusí to byť však zákonite zle. Je to totiž reakcia tela, ktoré sa takto snaží zbaviť škodlivých látok a patogénov v tráviacej sústave.

Nepríjemné bolesti brucha a kŕče

S hnačkou a zvracaním prichádzajú v drvivej väčšine aj sprievodné bolesti brucha a kŕče. Spôsobuje ich zápal v dôsledku nákazy vírusom alebo baktériou a podráždenie sliznice čriev či iných častí tráviacej sústavy. 

Horúčka a črevná chrípka

Aj počas trvania ochorenia je častým výskytom zvýšená telesná teplota. Jej prítomnosť znamená, že telo bojuje s infekciou. Preto viacerí lekári a pediatri odporúčajú zvýšenú teplotu do 38 °C nezrážať pomocou liekov na zníženie teploty, ale nechať telo vyprodukovať dostatok obranných látok. Vždy je to však individuálna záležitosť, ktorú je potrebné konzultovať so svojim lekárom. Pri rizikových jedincoch, ktorých trápia ferbilné kŕče, sa tento postup neodporúča. 

Bolesť brucha a hnačka, zvracanie a kŕče v bruchu s občas pridruženou zvýšenou teplotou sú naozaj tie najčastejšie príznaky črevnej chrípky u väčšiny dospelých aj detí. Okrem toho však môžete zaznamenať aj:

 

  • únavu a slabosť

  • zníženú chuť do jedla

  • bolesti hlavy a svalov

  • a pod.

Otázka, ktorú si možno položíte logicky znie – je pri črevnej chrípke potrebné vyhľadať neodkladne lekára? V prípade, ak ide o mierny priebeh, vo väčšine prípadov postačí domáca liečba. Ak sa však objavia menej časté príznaky črevnej chrípky, ako je silná dehydratácia, krv vo výlučkoch, neklesajúca vysoká teplota alebo uvedené príznaky trvajú dlhšie ako niekoľko dní, návštevu lekára by ste nemali odkladať. 

Ako rozoznať črevnú chrípku od iných podobných ochorení?

Ochorení, ktoré sú spojené s tráviacim ústrojenstvom je veľa. Hnačka, bolesti brucha a kŕče či dokonca zvracanie sú príznaky, ktoré mnohé sú takmer identické pri mnohých z nich. Ako teda vedieť, že sa jedná práve o črevnú chrípku bez toho, aby ste svoj stav konzultovali s lekárom?

V prípade otravy jedlom, ktorá má veľmi podobné symptómy aj priebeh či trvanie, je rozdiel v tom, že k prejavom dochádza už veľmi krátko po konzumácii určitého jedla. Zároveň sa prejaví u viacerých ľudí, ktorí s nakazenou potravou prišli do kontaktu. 

 

DOKTOR EDO RADÍ: Otrava jedlom je často spôsobená baktériami typu E.coli alebo Salmonella. Viete však, ako takúto bakteriálnu infekciu rozlíšiť od bežnej hnačky? Všetko potrebné sa dočítate v článku v našom blogu, kde sme si na salmonelózu posvietili bližšie. 

 

Podobné príznaky, ako črevná chrípka má aj syndróm dráždivého čreva (IBS). Na rozdiel od virózy však príznaky ako nadúvanie, hnačka, bolesť brucha a kŕče pretrvávajú omnoho dlhšie – niekoľko mesiacov alebo ide o dlhodobo chronický stav. 

 

V každom prípade však platí, že ak sa vám niektorý zo spomínaných príznakov nepozdáva, je rozhodne na mieste kontaktovať ošetrujúceho lekára a vyriešiť svoj zdravotný stav s ním. 

Čo dodržiavať pri črevnej chrípke a ako urýchliť liečbu?

 

Ak hovoríme o črevnej chrípke, ktorá má bežný priebeh bez komplikácií, dôležité je riadiť sa odporúčaniami svojho lekára a zamerať sa na dostatok hydratácie organizmu. Zároveň nechať telo vybojovať svoj boj a dopriať mu dostatočný odpočinok a regeneráciu. Ak sa pýtate, čo na hnačku, pomôže overený diétny režim, pričom návrat k potravinám obsahujúcim dráždivé látky alebo mliečne zložky, by mal byť naozaj opatrný a pozvoľný. Dôvodom je narušená stena a sliznica orgánov tráviacej sústavy, ktorá môže aj po pár dňoch pokoja opäť zareagovať podráždene a nepríjemné bolesti, kŕče alebo iné príznaky sú späť. 

Pomôžu v prípade črevnej chrípky probiotiká?


Probiotiká obsahujú tie “dobré baktérie”, ktoré sú v našich črevách prirodzene. Pomáhajú nastoliť rovnováhu a prispievajú k lepšej imunite a obranyschopnosti organizmu, napríklad aj pred infekciami a virózami. Ak máte črevnú mikroflóru v rovnováhe, vzniká tak predpoklad, že je aj riziko nákazy niektorým z vírusov spôsobujúcich črevnú virózu menšie. Rovnako tak pôsobia aj pri rekonvalescencii, preto sú odporúčaným doplnkom pri liečbe črevnej virózy.

Zaujíma vás o probiotikách viac? Prečítajte si, ako vplývajú na imunitu detí. Alebo si rovno jedny zaobstarajte, aby ste nastolili rovnováhu vo svojich črevách a trávení a znížili tak riziko črevnej chrípky a mnohých podobných problémov na minimum. 

OBJEDNAŤ PROBIOTIKÁ

 

 


ZDROJE:

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/viral-gastroenteritis/definition-facts#common

https://www.cdc.gov/norovirus/burden.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/viral-gastroenteritis/expert-answers/stomach-flu/faq-20057899