Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Hnačka v tehotenstve – príčiny, riziká a ako ju bezpečne zvládnuť

Tehotenstvo prináša mnohé zmeny v ženskom tele, hormonálne, fyzické aj emočné. Jedným z bežných, ale nepríjemných problémov, môže byť hnačka. Aj keď sa často považuje za banálny príznak, počas tehotenstva si vyžaduje zvýšenú pozornosť. V článku sa pozrieme na príčiny hnačky v tehotenstve počas jednotlivých trimestrov a na riziká s ňou spojené. Prečítajte si praktické rady, ako sa hnačky v tehotenstve čo najrýchlejšie zbaviť, napríklad pomocou probiotík a zvládnuť ju účinne a bezpečne pre mamičku aj bábätko. 

OBSAH ČLÁNKU

  1. Príčiny a riziká hnačky v tehotenstve
  2. Hnačka v tehotenstve z magnézia
  3. Ako sa zbaviť nepríjemnej hnačky v tehotenstve? 
  4. Prevencia hnačky v tehotenstve
  5. Výživové doplnky ako podpora trávenia v tehotenstve

Príčiny a riziká hnačky v tehotenstve

Hnačku v tehotenstve nepodceňujte

O hnačke hovoríme vtedy, keď je prítomné časté vylučovanie riedkej až vodnatej stolice (zvyčajne viac ako trikrát denne). Môže ju sprevádzať nutkanie na stolicu, kŕče, nadúvanie, nevoľnosť. Hnačka počas tehotenstva je vo väčšine prípadov mierna a prechodná, no ak sa pridajú sprievodné príznaky alebo trvá príliš dlho, je nevyhnutné vyhľadať lekára. 

Základom úspešného zvládnutia hnačky v tehotenstve je hydratácia, šetrenie trávenia, pokoj a opatrnosť pri užívaní liekov. Pamätajte, vaše telo pracuje pre dvoch – doprajte mu, čo potrebuje a nepodceňte na pohľad “nevinnú” hnačku, ktorá môže skončiť dehydratáciou.   

Príčiny hnačky v tehotenstve

Hnačka býva v tehotenstve väčšinou spôsobená kombináciou viacerých faktorov, pričom jej riziko sa mení v závislosti od obdobia tehotenstva. V 1. trimestri dominujú hormonálne zmeny, hnačka v ranom tehotenstve býva bežne súčasťou  typických ranných nevoľností. V ďalších trimestroch sa do zoznamu príčin pridáva zvýšená citlivosť na potraviny, a tiež riziko infekcií. 

  • Hormonálne zmeny

Počas tehotenstva sú výrazné ovplyvňujú trávenie aj peristaltiku čriev. Ich zvýšená pohyblivosť vedie k hnačke. 

  • Zmeny v stravovaní a citlivosť na potraviny

U tehotných žien sa objavujú zmenené chute a senzitivita na niektoré potraviny, ktoré predtým nespôsobovali problémy. Nevhodná kombinácia jedál a väčších porcií môže ľahko vyvolať tráviaci diskomfort. 

  • Infekcie

Vírusové, bakteriálne alebo parazitárne infekcie môžu byť tiež príčinou hnačky v tehotenstve. Nakaziť sa môžete pokazeným jedlom alebo kontaminovanou vodou. 

  • Stres

Zvýšený stres a úzkosť sú v období tehotenstva bežné, stupňujú sa najmä k termínu blížiaceho sa pôrodu. Môžu vyvolať tráviace problémy a hnačku.  

  • Užívanie magnézia

Tehotným ženám sa odporúčajú vysoké dávky magnézia, ktoré môžu mať laxatívny účinok.

Hnačka v tehotenstve z magnézia

Magnézium (horčík) je v tehotenstve často predpisovaný na rôzne účely – proti svalovým kŕčom (najmä v nohách), na upokojenie maternice pri tvrdnutí brucha, pri hroziacom predčasnom pôrode, ako aj na podporu lepšieho spánku a nervového systému. Aj keď má množstvo benefitov, pri vyšších dávkach alebo citlivosti organizmu môže spôsobiť hnačku. Dôvodom je, že pôsobí aj ako osmotické preháňadlo – viaže vodu v črevách, čím zmäkčuje stolicu a urýchľuje jej prechod. 

.

Ako spoznať, že hnačka súvisí s magnéziom?

  • objavila sa krátko po začatí užívania alebo zvýšení dávky horčíka,
  • stolica je riedka alebo vodnatá, ale nie sú prítomné iné sprievodné príznaky (napríklad horúčka, bolesť brucha),
  • vymizne alebo sa zlepší po vysadení či úprave dávky.

DOKTOR EDO RADÍ: 

  • Konzultujte dávku s lekárom – možno stačí nižšia dávka horčíka alebo zmena formy. Niektoré formy magnézia sú k tráveniu šetrnejšie a nemajú až taký dráždivý účinok na tráviaci trakt.
  • Horčík užívajte po jedle, nie nalačno – zníži sa riziko podráždenia čriev.
  • Rozdeľte si dennú dávku na menšie časti počas dňa.
  • Zvážte príjem horčíka z prírodných zdrojov – ak je vedľajší účinok užívania magnézia závažný, konzumujte potraviny ako banány, orechy, celozrnné produkty, strukoviny, špenát.

Riziká hnačky v tehotenstve

  • dehydratácia – predstavuje pre budúcu mamičku najväčšie riziko, najmä pri opakovanej alebo vodnatej hnačke,
  • nedostatok živín – dlhodobejšia hnačka môže znížiť vstrebávanie vitamínov a minerálov,
  • nebezpečné infekcie – niektoré črevné infekcie môžu ohroziť plod, 
  • predčasný pôrod – vo výnimočných prípadoch môže byť silná hnačka  spúšťačom sťahov maternice, najmä ak je sprevádzaná infekciou

Kedy vyhľadať lekára?

Mnohé tehotné ženy sa ocitnú v situácii, kedy si nie sú isté, či sa obrátiť na odborníka alebo je hnačka len prechodným stavom, ktorý čoskoro pominie. Kedy však rozhodne netreba váhať a lekársku pomoc vyhľadať?

  • Keď hnačka trvá viac ako 2 dni,
  • stolica je s prímesou krvi, hlienu alebo veľmi tmavá,
  • ak hnačku v tehotenstve sprevádza horúčka nad 38 °C,
  • objavuje sa silná bolesť brucha alebo kŕče,
  • máte príznaky dehydratácie: sucho v ústach, tmavý moč, závraty, únava
  • ste v 3. trimestri a hnačka je sprevádzaná tvrdnutím brucha alebo kontrakciami.

Špecifiká hnačky v tehotenstve podľa trimestrov

Hnačka v tehotenstve 1. trimester

  • ranná nevoľnosť a zvracanie – typické stavy pre začiatok tehotenstva môžu viesť k dehydratácii a k podráždeniu tráviaceho traktu
  • zmena stravovacích návykov – mnohé ženy začínajú jesť zdravšie, vylúčia zo stravy mastné jedlá a zaradia viac ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vlákniny, čo môže urýchliť črevnú činnosť
  • hormonálne zmeny – zvýšená hladina progesterónu a estrogénu môže ovplyvniť trávenie – buď spôsobí spomalenie čriev (zápchu) alebo miernu hnačku
  • tehotenské vitamíny – niektoré výživové doplnky (nielen) s obsahom horčíka môžu spôsobiť riedku stolicu

Hnačka v tehotenstve 2. trimester

  • stabilizácia hormónov – hnačka sa stále môže objaviť, ale býva menej častá 
  • infekcie – vírusové či bakteriálne infekcie (napr. salmonelóza, norovírus) môžu privodiť akútnu hnačku
  • potravinové intolerancie – v období tehotenstva sa ľahko vyvinú nové intolerancie na potraviny a ich zložky (napríklad dočasná neznášanlivosť laktózy)
  • stres a úzkosť – trávenie je ovplyvnené aj psychickým napätím

Hnačka v tehotenstve 3. trimester

  • príprava tela na pôrod – u niektorých žien sa krátko pred pôrodom objaví hnačka ako prirodzený spôsob, ktorým telo „vyprázdni“ črevá
  • tlak maternice na črevá – rastúca maternica a dieťatko v brušnej dutine vyvíjajú tlak na tráviaci trakt, čo môže spôsobiť tráviace ťažkosti 
  • zvýšený príjem horčíka – v závere tehotenstva je vhodný a odporúčaný zvýšený príjem horčíka, pretože jeho potreba sa v tomto období zvyšuje až o 30% oproti bežnému stavu.

Ako sa zbaviť hnačky tehotenstve?

1. Hydratácia

Predstavuje úplný základ liečby hnačky, pite často a po malých dúškoch – vodu, rehydratačné roztoky alebo slabý čaj (nesladený čierny či mätový). Vynechajte sladené nápoje a kofeín. 

2. Diéta BRAT

Úprava stravy v podobe jednoduchého diétneho režimu je základom pre upokojenie trávenia. Skladá sa zo štyroch základných potravín a názov BRAT je spojeným ich začiatočných písmen v angličtine: banány, ryža, jablkové pyré, sucháre. Sú ľahko stráviteľné, majú nízky obsah vlákniny, pomáhajú spevniť stolicu a zmierniť príznaky hnačky. Mliečne výrobky, a samozrejme mastné, korenené alebo kyslé jedlá, vynechajte. Prečítajte si aj ďalšie overené tipy, čo pôsobí proti hnačke – či už ste, alebo nie ste tehuľka. 

3. Probiotiká

Bohatým prírodným zdrojom je napríklad kefír alebo kyslá kapusta, ale tie do diéty počas hnačky nepatria. Skúste po konzultácii s lekárom siahnuť po živých priateľských baktériách v podobe výživových doplnkov. Množstvo štúdií dokazuje, že užívanie probiotík počas tehotenstva a dojčenia je bezpečné. Potvrdzujú tiež, že probiotiká sú všeobecne odporúčané na liečbu akútnej hnačky (vrátane tehotných žien), pretože pomáhajú obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry a zmierňujú trvanie, príznaky aj závažnosť hnačky bez rizika pre plod). 

4. Odpočinok a bezpečné lieky

Oddychujte a sledujte, ako sa stav vyvíja. Neužívajte žiadne voľnopredajné lieky proti hnačke bez konzultácie s gynekológom.

Prevencia hnačky v tehotenstve

Dôležitá je dôkladná hygiena rúk a potravín. V teplom počasí sa jedlo rýchlejší kazí, dbajte na zvýšenú opatrnosť pri jeho príprave a tepelnom spracovaní. Zvažujte výber jedla v prostredí, ktoré nepoznáte, preventívne sa vyhýbajte stánkom s rýchlym občertvením, kde hrozí nedostatočná hygiena a bezpečnosť. Ak ste sa po zistení tehotenstva rozhodli upraviť stravu k lepšiemu, je to skvelé, ale akékoľvek zmeny zavádzajte postupne.  

Výživové doplnky ako podpora trávenia v tehotenstve

Probiotiká sú živé mikroorganizmy (väčšinou baktérie), podobné tým, aké sa prirodzene vyskytujú v ľudskom čreve. Ak sa prospešné baktérie podávajú v primeraných množstvách, ponúkajú mnohé zdravotné výhody. Okrem prirodzených zdrojov v potrave sú živé priateľské baktérie dostupné vo forme výživových doplnkov

Hráč z rodu laktobacilov – do zápasu s hnačkou v tehotenstve

Laktobacily sú v našich črevách ako doma. Konkrétne druh Lactobacillus acidophilus je členom tímu, ktorý sa stará o celkové zdravie. Ak ho máte dostatok, je úspešným hráčom. Produkuje kyselinu mliečnu, ktorá znižuje pH v črevách. Tým vzniká prostredie, nevhodné pre rast škodlivých baktérií a patogénov (ako sú E. Coli, Salmonella, Candida či Helicobacter). Súčasne Lactobacillus acidophilus pomáha zvyšovať počet ďalších prospešných baktérií, čím podporuje rovnováhu črevného mikrobiómu. Okrem čriev chráni aj sliznicu močovej trubice, krčka maternice a pošvy. 

Podpora trávenia, psychiky aj imunity

Bifidobacterium longum je ďalšia probiotická baktéria s viacerými pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus, najmä na tráviaci a imunitný systém. Funguje ako prirodzený obranca a regulátor črevného prostredia, podporuje zdravé trávenie. Zabraňuje premnoženiu škodlivých mikroorganizmov, pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu proti patogénom a znižuje zápaly. Zároveň pôsobí ako psychobiotikum, ktoré môže zlepšiť duševnú pohodu a znižovať stres. 

Črevná mikroflóra je nepríjemnou hnačkou ťažko skúšaná. Pre opätovné získanie jej rovnováhy je vhodné dopĺňanie probiotických baktérií. Môžete tak urobiť vo forme výživových doplnkov. Užitočná pre vyladené trávenie a zdravý mikrobióm je dlhodobá podpora a pravidelné dopĺňanie probiotík. Siahnite napríklad po doplnkoch stravy, vyrábaných na Slovensku z kvalitných prírodných surovín. 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: