Ľudský organizmus je vcelku zložitý systém a keď v ňom niečo nie je v poriadku, zväčša sa nám to snaží naznačiť. Nie vždy je to však pravidlom. Rovnako je tomu aj pri ochorení, ktoré trápi čoraz viac ľudí a veľakrát zostáva nepovšimnuté, pretože jeho príznaky sa môžu ľahko zameniť s bežnou únavou. Reč je o chudokrvnosti, nazývanej aj anémia, na ktorú si posvietime v tomto článku. Ak sa cítite v poslednej dobe unavení, bledí a bez energie, práve nedostatok železa, ktorý je hlavnou príčinou anémie, môže byť aj vaším problémom.
Pozrite sa preto spolu s nami nielen na príčiny chudokrvnosti, ale aj jej hlavné príznaky, možnosti včasného odhalenia a liečby, pretože neliečená anémia môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.
OBSAH ČLÁNKU:
- Čo je chudokrvnosť?
- Aké má chudokrvnosť príznaky?
- Čo pomáha na chudokrvnosť?
- Ako rozpoznať chudokrvnosť u detí?
- Máte podozrenie na anémiu? Test na chudokrvnosť ju odhalí
- Existuje prevencia voči chudokrvnosti?
- Čo môže neliečená anémia spôsobiť?
Čo je chudokrvnosť?
Chudokrvnosť je podľa nedávnych štúdií mimoriadne časté ochorenie, ktoré postihuje až tretinu svetovej populácie. Je to zdravotný stav, pri ktorom má telo znížený počet červených krviniek alebo nízku hladinu hemoglobínu. Keďže práve hemoglobín je bielkovina zodpovedná za prenos kyslíka v krvi a bez neho tkanivá a orgány nedokážu fungovať tak, ako by mali, chudokrvnosť môže negatívne ovplyvniť vašu celkovú vitalitu a zdravie. Existuje viacero foriem chudokrvnosti, ktoré sa líšia príčinami vzniku.
1. Sideropenická anémia – najčastejšia forma chudokrvnosti spôsobená nedostatkom železa, ktorý je ako minerál nevyhnutný pre tvorbu hemoglobínu.
2. Megaloblastová anémia – vzniká pri nedostatku vitamínu B12 alebo kyseliny listovej, ktoré sú potrebné pre červené krvinky k ich normálnemu vývoju a produkcii hemoglobínu.
3. Anémia zo zápalu – objavuje sa u ľudí, ktorí dlhodobo zápasia s chronickými zápalmi, napr. reumatoidná artritída, Crohnova choroba či iné chronické infekcie. Pri tomto type chudokrvnosti telo síce železo má, no zápalové procesy blokujú jeho využitie v krvotvorbe a nedokáže ho správne využiť.
4. Menej bežné formy anémie – hemolytická anémia, pri ktorej sa červené krvinky predčasne rozpadajú alebo aplastická anémia, kedy kostná dreň prestane krvinky vyrábať.
Výskumy dokazujú, že anémia môže byť spôsobená jednak nedostatkom vitamínov a železa, no môže byť aj sprievodným javom niektorých chorôb ako malária, HIV, tuberkulóza, a mnohé iné.
Aké má chudokrvnosť príznaky?
Príznaky chudokrvnosti sa často objavujú nenápadne a môžete si ich spliesť s obyčajným vyčerpaním. Anémia tak zostáva často dlhší čas nepovšimnutá. Za príznaky chudokrvnosti sa však už považuje stav, ak je únava a slabosť dlhodobá a neodznie ani po odpočinku. Dôvodom je, že telo jednoducho nedostáva dostatok kyslíka a rýchlo dôjde k jeho vyčerpaniu. Medzi ďalšie typické príznaky chudokrvnosti, pri ktorých by ste mali spozornieť, patria:
- bledá pokožka, a to najmä v tvári a na perách,
- búšenie srdca,
- závraty,
- dýchavičnosť po zvýšenej námahe.
Okrem nich sú tu aj menej časté prejavy ochorenia, ktoré bývajú sprievodným javom tých typických. Objavovať sa môže zhoršená koncentrácia, časté bolesti hlavy, chladné ruky, nohy a pocit mravčenia v nich, prípadne pociťovanie zvláštnych chutí, ako napríklad túžba jesť hlinu, ľad alebo škrob, čo môže byť známkou nedostatku železa.
Čo pomáha na chudokrvnosť?
Liečba chudokrvnosti závisí najmä od jej príčiny, no vo väčšine prípadov sa dá výrazne ovplyvniť úpravou životosprávy. Akými spôsobmi môžete vrátiť vaše telo späť do rovnováhy a úspešne bojovať s chudokrvnosťou?
Bylinky na chudokrvnosť
Niektoré bylinky majú schopnosť podporiť tvorbu červených krviniek alebo zlepšiť vstrebávanie železa. Medzi najznámejšie patrí žihľava dvojdomá, ktorá obsahuje nielen veľmi prospešné železo, ale aj vitamín C a kyselinu listovú. Púpava, prašivina či listy maliníka sú ďalšími prírodnými pomocníkmi, ktorí sa radia medzi osvedčené bylinky na chudokrvnosť. Pamätajte však, že nenahrádzajú liečbu, no môžu byť výborným doplnkom pri miernych formách anémie.
DOKTOR EDO RADÍ: Z listov púpavy a maliníka si pripravte lahodný čaj osladený medom, s ktorým sa vaša hladina železa bude pri pravidelnom užívaní držať v zdravej norme.
Strava pri chudokrvnosti
Ako sa pri chudokrvnosti stravovať? Odpoveď na túto otázku je jasná. Kľúčom je zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na železo. To má najväčšie zastúpenie najmä v červenom mäse, pečeni, vajciach, strukovinách, špenáte, brokolici či orechoch. K správnemu vstrebávaniu je však dôležité železo kombinovať s vitamínom C. Doprajte si väčšie množstvo citrusov, papriky alebo kvasenej kapusty.
DOKTOR EDO RADÍ: Vyhnite sa priamej kombinácii železa s kávou, čajom alebo mliečnymi výrobkami, pretože znižujú jeho schopnosť vstrebávania.
Výživové doplnky a lieky
Ak strava nestačí, lekár vám bude pravdepodobne odporúčať doplnky železa vo forme tabliet, kapsúl či sirupov. V prípade zníženej vstrebateľnosti alebo závažnejšej formy anémie zase nariadi jeho injekčné podávanie. Pri chudokrvnosti môžu byť užitočné aj kvalitné výživové doplnky s obsahom vitamínu B12, kyseliny listovej a vitamínu C. Pri ich užívaní buďte dôsledný a trpezlivý, pretože výsledky sa môžu dostaviť až po niekoľkých týždňoch. Pre lepšiu rovnováhu črevnej mikroflóry a celkovú vstrebateľnosť živín sa tiež odporúča užívanie probiotík, a to najmä ak sú príčinou chudokrvnosti dlhodobé tráviace ťažkosti alebo antibiotiká.
Ako rozpoznať chudokrvnosť u detí?
Chudokrvnosť u detí sa často rozvíja nenápadne, no jej včasné odhalenie je veľmi dôležité. Detské telo v období rastu totiž potrebuje veľké množstvo živín a ak chýba železo či iné dôležité látky, môže to ovplyvniť nielen fyzický vývoj, ale aj schopnosť sústrediť sa a zvládať bežné denné aktivity. Anémia u detí je definovaná ako hladina hemoglobínu nižšia ako 5. percentil veku. Aké hladiny sú pre rozdielne vekové kategórie správne a ako sa príčiny chudokrvnosti líšia podľa veku bolo definované vo vedeckej štúdii hodnotiacej detskú anémiu. Keďže väčšina detí s anémiou je asymptomatická, stav sa často zistí pri skríningovom laboratórnom vyšetrení.
Aj napriek tomu môžete na deťoch pozorovať niekoľko príznakov podobných tým u dospelých. Typickými prejavmi detskej chudokrvnosti sú nadmerná únava, bledosť pokožky a pier, slabosť či nezáujem o hru. Deti môžu pôsobiť nadmerne podráždene, mrzuto alebo byť ospalé aj pri dostatočnom množstve spánku. V niektorých prípadoch sa pridáva aj zrýchlený pulz, dýchavičnosť pri bežnej záťaži, prípadne závraty a nechuť do jedla. Znakom anémie u menších detí môže byť aj spomalený rast alebo oneskorenie v psychomotorickom vývoji.
Máte podozrenie na anémiu? Test na chudokrvnosť ju odhalí
Spozorovali ste na sebe príznaky chudokrvnosti? Prvý krok, ktorý môžete podniknúť k jej vylúčeniu či potvrdeniu, je domáci test na chudokrvnosť. Ide o samodiagnostické testy zo vzorky krvi z prsta, ktoré orientačne zisťujú hladinu hemoglobínu. Z dostupných údajov je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) anémia definovaná pri hladine hemoglobínu (Hb) <12,0 g/dl u žien a <13,0 g/dl u mužov. Domáce testy však nie sú úplne presné a spoľahlivejšie výsledky poskytne krvný test u lekára. Vyšetrujú sa v ňom nielen hladiny hemoglobínu, ale aj počet červených krviniek, zásoby železa, vitamínu B12 a ďalšie dôležité parametre. Vďaka tomu dokáže lekár presne určiť typ anémie, navrhnúť potrebnú liečbu a zároveň odporučiť aj ďalšie súvisiace vyšetrenia.
Existuje prevencia voči chudokrvnosti?
Prevencia chudokrvnosti začína pri pravidelnej starostlivosti o váš organizmus. Nejde len o to ako sa stravujete, ale aj ako dôsledne vnímate varovné signály vášho tela. Myslieť na doplnenie železa skôr, než sa objavia problémy je vhodné najmä v období zvýšených nárokov na organizmus pri raste, rekonvalescencii alebo počas tehotenstva. Nezabúdajte na pravidelné preventívne vyšetrenie krvi, ktoré by mohlo pokles hodnôt zachytiť ešte skôr, ako sa rozvinie anémia. Ako prevencia môže byť účinná aj mierna podpora formou výživových doplnkov s obsahom železa, a to najmä ak viete, že patríte do rizikovej skupiny.
Čo môže neliečená anémia spôsobiť?
Ak sa chudokrvnosť dlhodobo nerieši, môže viesť k viacerým zdravotným komplikáciám. Telo pri nej trpí nedostatkom kyslíka, čo ovplyvňuje činnosť srdca, mozgu, svalov a vaše telo bude musieť čoskoro bojovať so zdravotnými problémami ako zrýchlený pulz, sťažené dýchanie, neschopnosť sústrediť sa a zhoršená pamäť. V tehotenstve zvyšuje neliečená anémia riziko predčasného pôrodu alebo nízkej pôrodnej hmotnosti bábätka, a chudokrvnosť u detí môže spôsobiť oneskorenie vo vývoji či oslabenú imunitu. Súčasťou vášho života sa stane chronická únava, znížená celková výkonnosť a v závažných prípadoch môže viesť chudokrvnosť, ktorú neriešite až k zlyhaniu srdca.
Chudokrvnosť dokáže značne znížiť kvalitu života a potrápiť vaše orgány. Preto nie je žiadny dôvod na to, aby ste jej včasnú diagnostiku odďalovali. Ak máte čo i len malé podozrenie na anémiu, zakúpte si test na chudokrvnosť alebo rovno navštívte vášho lekára, ktorý vám podľa nameraných hodnôt odporúči doplniť železo, prípadne iné výživové doplnky, ktoré vám v boji s chudokrvnosťou môžu pomôcť.